کد خبر : 19391
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 مرداد 1402 - 17:28
-

مدیرعامل منطقه آزاد قشم:

در قشم انسان‌ها آب ندارند/ در وضعیت اسفناکی هستیم

در قشم انسان‌ها آب ندارند/ در وضعیت اسفناکی هستیم
اینجا انسان‌ها آب ندارند. در وضعیت اسفناکی هستیم از لحاظ آب، اصلا قابل تعریف نیست. هیچ توجیحی هم ندارند. مایه شرمساری مطلق است که آب مردم را نتوانستیم تامین کنیم. به من گفتند سیاه نمایی نکن؛ گفتم این سیاه نمایی نیست، سیاه رونمایی است؛ از یک سیاهی موجود رونمایی می‌کنم. مسئله آب را رها نخواهیم کرد.

آبان نیوز| قشم آب ندارد.صدای بی آبی و عدم توجه دولتمردان صدای مسولان محلی راهم در آورده است.

عادل پیغامی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم می گوید : به من گفتند سیاه نمایی نکن، گفتم این سیاه نمایی نیست، سیاه رونمایی است؛ از یک سیاهی موجود رونمایی می‌کنم. مسئله آب را رها نخواهیم کرد.
اگر آبفا تعیین تکلیف نکند، به معاونت حقوقی ریاست جمهوری مراجعه می‌کنم.
 آب تولید می‌شود اما خرید تضمینی انجام نمی‌شود
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه مسئله آب سالیان سال مورد غفلت قرار گرفته و سرمایه گذاری‌های لازم نشده است، گفت:« روی کاغذ مشخص است که قشم چه میزان آب و آب شیرین کن لازم دارد؛ اما وضعیت، الان تبدیل به یک تسلسل باطل شده. جلسه‌ای درباره آب گذاشتیم و عده‌ای هم ناراحت شدند؛ برخی گفتند دولت گفته است نباید چنین گفت و گویی در فضای رسانه انجام شود؛ جواب دادم که نماینده دولت من هستم، من باید به عنوان نماینده دولت پاسخگو باشم».
پیغامی با بیان اینکه بخش خصوصی کار خوبی کرده و ظرفیت تولید آب ساخته است، گفت: «اگر بخواهیم از تنش آبی خارج شویم، جزیره به ۶۰هزار مترمکعب در روز آب نیاز دارد اما درحال حاضر ۳۲ هزار مترمکعب تولید می‌شود که حدود ۱۰ هزار متر مکعب آن در یک سال اخیر اضافه شده است. در هفت ماه اخیر منطقه آزاد ۱۰ هزار مترمکعب به این ظرفیت اضافه خواهد کرد. البته باز هم تا ۶۰ هزار مترمکعب فاصله داریم».
وی با اشاره به اینکه قشم به جهت تولید آب مشکلی ندارد و مشکل اصلی نبود خریدار و خرید تضمینی است، اضافه کرد:« نطقه آزاد یک شرکت درآمد-هزینه‌ای است؛ اگر یک لیتر آب تولید کند از اعتبار این سازمان بوده و نه هیچ ردیف بودجه‌ دولتی؛ از طرفی اما کنتور آب را در خارج از شهر قشم آبفا می‌خواند و پول آب مردم را آبفا دریافت می‌کند و همینطور بودجه‌های دولتی را؛ پس باید آب جزیره را تامین کند. آبفا اما متاسفانه به جهت عدم پیگیری‌ مطلوب، به آن بودجه خوبی اختصاص داده نشده و از جانب دیگر از بخش خصوصی تولید کننده آب، آب خریداری نمی‌کند. از منطقه آزاد هم خریداری نمی‌کند چون قانون این موضوع را ممنوع کرده است. حال طی نامه‌ای ازسازمان برنامه و بودجه کشور درخواست حل این موضوع را مطالبه کردیم».
 استانداری به تعهدات خود عمل کند
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر اینکه مشکل اول خرید تضمینی است، افزود: «وزارت نیرو باید پاسخ دهد که چرا بودجه برای خرید آب نمی‌دهد؟ این مطالبه را باید باهم انجام دهیم. هر ماه، یک نامه در رابطه با مسئله آب به ریاست جمهور ارسال کرده‌ام».
وی با بیان اینکه مردم هنوز تشنه‌اند و مسئله حل نشده است، گفت: «این تابستان به طور واقعی مردم در شرایطی قرار گرفتند که مایه شرمساری بنده است».

پیغامی با بیان اینکه مسئله دوم پس از خرید تضمینی آب، مشکل توزیع است، گفت:« کل جزیره ۶ پهنه است و پهنه‌ها نمی‌توانند به یکدیگر آب بدهند، چرا که شبکه توزیع خراب است. کارهای انجام نشده در ۱۰ سال گذشته به قدری تلنبار شده که ما را به جای بدی رسانده است.

 از استان خبرهای خوشی درباره خرید تضمینی آب به میزان ۵ هزار متر مکعب شنیده می‌شود؛ این میزان آب را باید ۱۶ کیلومتر به درگهان برسانیم. طبق توافق قرار شد یک سوم بخش خصوصی، یک سوم استانداری و یک سوم منطقه آزاد قشم برای تحقق این موضوع هزینه کنند. منطقه آزاد به لحاظ قوانین و مقررات هیچ تکلیفی نسبت به آب ندارد اما طبق وظیفه انسانی باید انجام شود؛ همه این موارد وظیفه آبفا بوده است. حدود سه ماه پیگیر دریافت هزینه‌ برای شروع پروژه بودیم تا الان هیچ مبلغی از سایر، پرداخت نشده است. فقط حجم لوله ۵۶ میلیارد تومان نیاز دارد».
 در وضعیت اسفناکی هستیم، مسئله آب را رها نخواهیم کرد
وی عنوان کرد: «مردم واقعا در عذاب هستند. منزلی که من در یکی از روستاهای قشم ساکن هستم ۶۰ روز یکبار آب لوله کشی‌اش وصل می‌شود. در وضعیت فوق تنشی هستیم. خیلی بدتر از سیستان که سروصدا کردند و خیلی بدتر از خوزستان که احشامشان آب نداشتند. اینجا انسان‌ها آب ندارند. در وضعیت اسفناکی هستیم از لحاظ آب، اصلا قابل تعریف نیست. هیچ توجیحی هم ندارند. مایه شرمساری مطلق است که آب مردم را نتوانستیم تامین کنیم. به من گفتند سیاه نمایی نکن؛ گفتم این سیاه نمایی نیست، سیاه رونمایی است؛ از یک سیاهی موجود رونمایی می‌کنم. مسئله آب را رها نخواهیم کرد».
پیغامی گفت: «در اوایل تابستان تصمیم گرفتم آب‌های موجودی که در جزیره تولید می‌شود خریداری کرده و رایگان در اختیار مردم قرار دهم. تمام تانکرهای موجود در استان را فراخواندم. از خراسان تانکر آوردم، با همه جا تماس گرفتیم اما کل تانکرها به ۱۰ عدد هم نرسید.»وی توضیح داد: « ۴۲ روستا جزیره در وضعیت فوق تنش آبی قرار دارد. آبفا می‌گوید بودجه محدودی دارم و در استان هرمزگان مسئله تنها قشم نیست. از آبفا درخواست کردیم مسئله آب جزیره را به منطقه آزاد قشم بسپارد؛ پیشنهاد ما این است؛ آبفا با بودجه اندک مسئله سایر نقاط استان را حل کند و کل مسئله آب قشم را با سرانه اعتباراتی که دولت برای قشم می‌دهد به منطقه آزاد بدهد. ما مشکل آب را حل می‌کنیم. اکنون آبفا باید تعیین تکلیف کند؛ اگر اینکار را نکند به معاونت حقوقی ریاست جمهوری مراجعه می‌کنم. این موضوع را با صراحت اعلام می‌کنم»./روزنامه صبح ساحل

 

امتیاز شما

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.