کد خبر : 11623
تاریخ انتشار : سه شنبه 4 مرداد 1401 - 13:00
-

ورودی ۱۰۰ دلاری بیمارستان‌های عراق/ کاروان‌های غیرمجاز عتبات با چه شرطی مجاز می‌شوند؟

ورودی ۱۰۰ دلاری بیمارستان‌های عراق/ کاروان‌های غیرمجاز عتبات با چه شرطی مجاز می‌شوند؟
سازمان حج و زیارت به منظور ساماندهی سفرهای خارج از چارچوب کاروان‌های مجاز و فراهم کردن بستر مناسب برای سفرهای زیارتی، برخی از خدمات کاروان‌های زیرنظر سازمان حج و زیارت را به افراد و گروه‌های مختلف ارائه می‎‌دهد.

آبان نیوز : پس از بازگشایی مرزهای زمینی با عراق و برقراری سفرهای زیارتی به عتبات برای کاروان‌های حج و زیارت، مقرر شد همه زائران در قالب کاروان زیر نظر این سازمان به عراق سفر کنند و به این ترتیب سفرهای انفرادی و غیرقانونی متوقف شود.

 

بین الحرمین

 

کاروان‌های غیرمجاز به سازمان حج و زیارت پیوستند/ سازماندهی سفرهای گروهی در هفته‌های گذشته

با این اقدام سازمان حج و زیارت به منظور ایجاد فضایی امن و بدون مشکل برای زائران، از کاروان‌های غیرمجاز خواست تا با ارائه استانداردهای لازم و منطبق با دستورالعمل‌های اعلامی، این کاروان‌ها در قالب کاروان مجاز فعالیت خود را ادامه دهند و زائران را به صورت زمینی و هوایی به کربلا اعزام کنند.

14010329000018 Test NewPhotoFree

سودجویی برخی کاروان‌های غیرمجاز از زائران عتبات

در هفته‌های گذشته جمعی از افرادی که کاروان غیرمجاز راه انداخته بودند، با برنامه‌های سازمان حج و زیارت همراه شده و آماده اعزام زائران در قالب رسمی شدند. اما طولی نکشید که با برقراری سفرهای زمینی عتبات برای همه افراد و گروه‌ها، این افراد برای اینکه هزینه‌ای بالاتر از زائران دریافت کرده و حتی خدماتی متفاوت و البته گاهی غیراستاندارد عرضه کنند و سود بیشتری از جذب زائر ببرند، به روند قبلی خود ادامه داده و در قالب کاروان غیرمجاز عازم عتبات شدند.

14010417000196 Test NewPhotoFree

سفرهای انفرادی و گروهی زائران عتبات از مرز مهران و شلمچه ادامه دارد

به گفته مجید میراحمدی، دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی سفرهای زمینی به عتبات در قالب کاروان و حتی سفرهای انفرادی برقرار است و مشکلی در تردد زائران وجود ندارد و این روند تا پایان ماه صفر ادامه دارد.

در نخستین اقدام در عرفه بود که مرزهای زمینی برای سفرهای انفرادی باز شد و بعد از آن برای مدتی دوباره مرز برای کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت باز بود و افراد به صورت کاروان غیرمجاز و انفرادی نمی‌توانستند از مرز شلمچه و مهران عبور کنند. اما کمتر از یک هفته بعد، دوباره مرز برای کاروان‌های غیرمجاز هم باز و محدودیت‌ها برداشته شد.

14010331000879 Test NewPhotoFree

لزوم داشتن بیمه برای زائران عتبات

شاید این اقدام برای کاهش هزینه سفرهای زیارتی مطلوب باشد، اما در صو رتی که حادثه‌ای برای زائران سفرهای انفرادی و کاروان‌های غیرمجاز اتفاق بیفتد، کسی پاسخگوی آنها نخواهد بود و مشکلاتی برای خانواده آنها ایجاد می‌شود. همانطور که برای ایام عرفه یک خودروی ایرانی در عراق دچار سانحه شد و دو ایرانی فوت شدند که به دلیل نداشتن بیمه و سایر امکانات، مصدومان و خانواده قربانیان هزینه‌های بالایی را به جان خریدند؛ در حالی که اگر این افراد از حداقل خدمات بیمه‌ای برخوردار بودند، تا این اندازه دچار مشکل نمی‌شدند و بخش قابل توجهی از هزینه‌ها را بیمه تقبل می‌کرد.

14010112000330 Test NewPhotoFree

ارائه خدمات کاروان‌های حج و زیارت به زائران سفرهای انفرادی و گروهی

اکنون نیز سازمان حج و زیارت برای رفاه حال زائران تصمیم گرفته که خدماتی خارج از چارچوب کاروان حج و زیارت به زائران سفرهای انفرادی و حتی گروهی عتبات ارائه دهد؛ به طوری که به گفته حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت افرادی که قصد تشرف به عتبات به صورت انفرادی یا حتی خارج از چارچوب کاروان‌های حج و زیارت را دارند، می‌توانند از برخی امکانات بهره‌ ببرند تا سفری ایمن داشته باشند.

وی با بیان اینکه خدماتی همچون بیمه، امنیت و خدمات درمانی هلال احمر از موضوعاتی است که برای سفرهای خارجی باید مورد توجه قرار گیرد، می‌افزاید: داشتن بیمه برای سفرهای خارج از کشور و حتی سفرهای زیارتی باید الزامی شود. با این وجود، اکنون بیمه برای سفر عتبات اجباری نیست و بسیاری از زائران بدون داشتن بیمه به صورت انفرادی و در قالب کاروان غیر مجاز به عتبات سفر می‌کنند که ما برای جلوگیری از مشکلات احتمالی برای زائران امام حسین علیه‌السلام، از آنها می‌خواهیم که قبل از سفر نسبت به بیمه شدن خود و همراهانشان اقدام کنند.

14001129000230 Test NewPhotoFree

معاون عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به پیش‌بینی خدمات بیمه، هلال احمر و امنیت برای همه زائران عتبات می‌گوید: مشتاقان زیارت عتبات می‌توانند با پرداخت هزینه‌های محدودی از این خدمات استفاده کنند و دیگر برای ارائه چنین خدماتی نیازی به این نیست که افراد صرفا زیر نظر کاروان حج و زیارت باشند.

گرانی خدمات درمانی برای خارجی‌ها در عراق/ با ۳۰ هزار تومان بیمه شوید

با تصمیم سازمان حج و زیارت، افراد می‌توانند با مراجعه به دفاتر زیارتی از برخی خدمات کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت استفاده کنند. یکی از این خدمات بیمه است که افراد با پرداخت ۳۰ هزار تومان به مدت ۷ تا ۱۰ روز سفر عتبات بیمه شوند. همچنین استفاده از خدمات درمانی هلال احمر یکی از موضوعاتی است که با توجه به نگرانی برخی از افراد از بیماری‌هایی همچون کرونا و وبا که همچنان در منطقه قربانی می‌گیرد، می‌تواند نقش مهمی در سفر زائران سفرهای انفرادی و گروهی به عتبات داشته باشد که افراد می‌توانند با پرداخت ۱۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان از خدمات هلال احمر در عراق استفاده کنند.

این امر در حالی است که هزینه درمان در عراق برای خارجی‌ها بالاست و حتی برای ورود به یک بیمارستان زائران باید ۱۰۰ دلار یعنی بیش از ۳ میلیون تومان بپردازند و سایر خدمات درمانی در عراق نیز به همین تناسب گران است. اما افراد می‌توانند با هزینه محدودی از مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

یکی دیگر از موضوعاتی که از سوی دفاتر زیارتی و حتی شرکت شمسا به عنوان مجری اعزام‌های زائران به عتبات ارائه می‌شود، خدمات امنیتی است که زائران خارج از چارچوب کاروان حج و زیارت با پرداخت هزینه ۴ دلار (حدود ۱۲۰ هزار تومان) از خدمات امنیت بهره‌مند می‌شوند.

این اقدام سازمان حج و زیارت برای ساماندهی کاروان‌های غیرقانونی و حتی ارائه خدمات بهتر به زائران اتخاذ شده است و به گفته یک منبع مطلع، افرادی که در ماه محرم قصد سفر به عتبات را دارند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر زیارتی با پرداخت مبلغی کمتر از ۳۰۰ هزار تومان از همه این خدمات ارائه شده، بهره‌مند شوند. البته در صورتی که زائری حتی یکی از این خدمات را بخواهد، امکان ارائه آن به زائران وجود دارد.

14001129000229 Test NewPhotoFree

به گزارش فارس، سفرهای زیارتی به عتبات در قالب کاروان‌های حج و زیارت به صورت هوایی از آذرماه سال گذشته و به صورت زمینی از خردادماه امسال برقرار شد و اکنون سفرهای زمینی و هوایی عتبات در حال انجام است که سازمان حج و زیارت با توجه به بالا بودن هزینه سفرهای هوایی و حتی برخی کاروان‌های زمینی، سفرهای ارزان‌قیمت عتبات را راه‌اندازی کرده است و زائران با کمتر از سه میلیون تومان می‌توانند به زیارت امام حسین علیه‌السلام مشرف شوند که این کاروان‌ها در آستانه ماه محرم پیش‌بینی شده است.

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.