کد خبر : 11924
تاریخ انتشار : یکشنبه 23 مرداد 1401 - 13:33
-

آغاز به کار سامانه رتبه‌بندی معلمان؛ آزمایشی از امروز، رسمی از ۲۶ مرداد

آغاز به کار سامانه رتبه‌بندی معلمان؛ آزمایشی از امروز، رسمی از ۲۶ مرداد
وزیر آموزش‌وپرورش گفت: سامانه رتبه‌بندی معلمان از امروز باز شده است، لذا به‌صورت آزمایشی همکاران می‌توانند کار‌های خود را انجام دهند، اما از ۲۶ مردادماه سامانه به‌صورت رسمی شروع به کار خواهد کرد.

آبان نیوز : یوسف نوری اظهار کرد: محور تحول در آموزش‌وپرورش معلم است و یکی از کارهایی که برای معلمان باید انجام شود آن است که معلم در موقعیتی قرار بگیرد تا بتواند به افزایش کیفیت نظام تعلیم و تربیت کمک کند. لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان براساس سند تحول بنیادین نوشته‌ شده است و اجرای آن در طول این سال‌ها با موانعی مواجه شد که نهایتاً در سال گذشته لایحه خامی از سوی دولت دوازدهم به مجلس ارائه شد که دولت تأمین مالی نشده بود.

وی افزود: پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم، به‌دلیل این‌که برنامه دولت اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان بود و به‌دلیل اینکه این لایحه در دولت قبل تأمین مالی نشده بود، می‌توانست آن را پس بگیرد، اما دولت این کار را نکرد و با همکاری مجلس برای سال ۱۴۰۱ بودجه‌ای برای لایحه رتبه‌بندی معلمان مصوب شد.

سامانه رتبه‌بندی از ۲۶ مرداد ماه در دسترس معلمان قرار خواهد گرفت

وزیر آموزش‌وپرورش قانون رتبه‌بندی معلمان را در راستای ارتقاء نظام تعلیم و تربیت و صلاحیت‌های معلمی و ایجاد رقابت در نظام تعلیم و تربیت و بهبود معیشت فرهنگیان دانست و اضافه کرد: در مورد قانون رتبه‌بندی فرهنگیان فقط نباید موضوع سوم آن دیده شود و کلّیت این قانون که به‌نفع نظام تعلیم و تربیت است باید بیان شود.

نوری با بیان این‌که پس از رفع ایرادات آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان که توسط کمیسیون تلفیق مجلس اعلام‌ شده بود، این ایرادات اصلاح شد و در پانزدهم مرداد ماه سال جاری آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی معلمان نهایی شد، تصریح کرد: سامانه رتبه‌بندی معلمان هم‌اکنون برای تعدادی از معلمان به‌صورت آزمایشی باز شده است تا مدارک خود را در آن بارگذاری کنند و فرایندهای آن انجام گیرد و پس از بررسی و رفع مشکلات، از بیست و ششم مرداد ماه، سامانه رتبه‌بندی فرهنگیان برای تمامی معلمان باز خواهد شد تا مدارک خود را در آن بارگذاری نمایند.

مذاکره با سازمان برنامه‌وبودجه برای اضافه‌پرداخت‌های رتبه‌بندی به‌صورت علی‌الحساب

وی ادامه داد: با سازمان برنامه‌وبودجه مذاکراتی صورت گرفته است تا بخشی از اضافه‌پرداخت‌های ناشی از رتبه‌بندی تا زمانی که رتبه‌های معلمان به‌طور کامل مشخص شود به‌صورت علی‌الحساب به معلمان پرداخت شود.

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: برخی از تأخیرهایی که در اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان به وجود آمد به‌دلیل این بود که تعدادی از فرهنگیان شامل این قانون نمی‌شدند که با اصلاحاتی که در قانون صورت گرفت و رفت‌وبرگشت‌هایی که پیدا کرد، آنان نیز مشمول این قانون شدند و در زمان حاضر بیش از ۸۰۰ هزار نفر از معلمان، مشمول قانون رتبه‌بندی فرهنگیان خواهند شد.

نوری به اقدامات تحولی در یک سال گذشته در وزارت آموزش‌وپرورش، اشاره و عنوان کرد: وزارت آموزش‌وپرورش باید سیاست‌ها و برنامه‌های خود را بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری برنامه‌ریزی کند. یکی از اولویت‌های رهبر معظم انقلاب اجرای سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش است، لذا یکی از اولویت‌های آموزش‌وپرورش اجرای سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش بود و اولین اقدام تحولی ایجاد تحول در مرکز ثقل آموزش‌وپرورش یعنی تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان به‌عنوان متولی این امر بود.

درصدد بهبود نسبت هیئت علمی به دانشجو در دانشگاه فرهنگیان هستیم

وی ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان ابتدا مراکز تربیت معلم بوده است که در دهه۹۰ به دانشگاه تبدیل شد، اما این دانشگاه از همان ابتدای کار دارای مشکلات و نقایصی بود که یکی از اصلی‌ترین آن‌ها، کم بودن نسبت استاد به دانشجو است که در زمان حاضر به‌ازای هر۱۱۰ دانشجو یک عضو هیئت‌ علمی در این دانشگاه حضور دارد، در حالی‌ که در برنامه ششم توسعه دانشگاه‌ها باید به‌ازای هر۲۰ دانشجو یک استاد داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: این نسبت در دانشگاه‌های دیگر حداکثر ۱ به ۲۴ است، لذا اولین کاری که برای بهبود شرایط دانشگاه انجام شد، جذب هیئت‌ علمی در این دانشگاه بود که با همکاری وزارت علوم و ریاست‌جمهوری این نسبت در حال تغییر است.

جذب ۱۰۰۰ دکترمعلم در دانشگاه فرهنگیان

نوری از قصد آموزش‌وپرورش برای جذب یک‌هزار نفر دکترمعلم، در دانشگاه فرهنگیان و ۳۰۰ نفر از نخبگان در خارج از آموزش‌‌وپرورش در این دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: در آموزش‌وپرورش ۵ هزار و ششصد دکترمعلم وجود دارد که از بین آن‌ها یک‌هزار دکترمعلم برتر برای دانشگاه فرهنگیان جذب خواهند شد. جذب دکترمعلمان این مزیت را دارد که این افراد در مدرسه مشغول به تحصیل بوده‌اند و زیست‌بوم آموزش‌وپرورش و مدرسه و کلاس درس را به‌خوبی می‌شناسند و قابلیت انتقال بهتری از فضای آموزش‌وپرورش و مدرسه را برای دانشجومعلمان دارند.

وی در مورد اقدام تحولی بعدی در دانشگاه فرهنگیان گفت: دانشجویان این دانشگاه تاکنون آزمون جامع نمی‌دادند یا توانایی‌های آن‌ها در مورد فناوری اطلاعات ارزیابی نمی‌شد که اکنون این کار با نرم‌افزارهای رشته‌های تخصصی‌شان آزموده خواهد شد و تصویب‌ شده است که هر دانشجومعلم برای گواهی صلاحیت معلمی باید حتماً آزمون جامع استاندارد بدهد و ۶ مهارت را داشته باشد تا بتواند گواهی صلاحیت‌های معلمی را اخذ نماید، لذا اگر این فارغ‌التحصیلان گواهی صلاحیت معلمی نداشته باشند نمی‌توانند از مزایای رتبه‌بندی معلمان بهره‌مند شوند.

برگزاری مسابقات ورزشی معلمان پس از ۱۴ سال وقفه

وزیر آموزش‌وپرورش افزود: مسابقات فرهنگی و ورزشی معلمان ۱۴ سال بود که انجام نمی‌شد، اما امسال با همت همکاران بار دیگر احیا شد که رویداد بزرگ و خوبی در جامعه آموزش‌وپرورش بود.

کمک ۳۴۰۰میلیاردتومانی خیّران مدرسه‌ساز

نوری همچنین گفت: خیّرین سال گذشته ۳۴۰۰ میلیارد تومان هزینه کردند، امسال هم نیز ۸۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی کرده‌اند.

وی در خصوص هزینه مدارس دولتی و غیردولتی خاطرنشان کرد: مدارس به سه دسته؛ دولتی، غیردولتی و مدارس خاص تقسیم می‌شوند. درباره مدارس غیردولتی اگر تخلفی صورت گرفته است با توجه به شهریه‌هایی که نسبت به هر مدرسه تعیین کرده‌ایم، مردم می‌توانند اعتراض خود را اعلام کنند و حتماً به آن رسیدگی می‌شود. یکی از شاخص‌های تعیین شهریه مدارس، موفقیت‌های مدارس در سال‌های گذشته است که شورای مدارس غیردولتی این ارقام و قیمت‌ها را برای مدارس تعیین کرده‌اند و امسال در این رابطه مشکل نداریم. تاکنون بیش از ۴۰ مدرسه به‌دلیل بعضی تخلفات شناسایی‌شده‌اند.

وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: مورد دوم، مدارس دولتی خاص هستند مثل مدارس سمپاد؛ که هزینه ثبت‌نام کمی از والدین می‌گیرند که میانگین کشوری ۳ میلیون تومان است که به ۴۰ درصد افراد تخفیف‌هایی نیز تعلق می‌گیرد.

نوری اضافه کرد: بخش اعظمی از قبولی‌های کنکور امسال حاصل همین مدارس سمپاد دولتی است که ۳۰ درصد دانش‌آموزان سمپاد فرزندان همکاران فرهنگی ما هستند که وضع مالی متوسطی دارند.

وی تصریح کرد: باید کیفیت تمام مدارس را افزایش دهیم و همه در مدارس باکیفیت درس بخوانند. وجود مدارس غیردولتی از نظر کمّی کمک به آموزش‌وپرورش است، اما اگر بررسی شود اختلافاتی را این موضوع در کشور به وجود آورده است. در دنیا مدارس ابتدایی غیردولتی و خصوصی به‌ندرت داریم و به‌نوعی ما در جهان خاص هستیم.

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: امسال ۷۵ درصد قبولی‌های ما دولتی بود، اما متأسفانه در جامعه گفته می‌شود سمپاد دولتی نیست، در حالی‌ که مدارس استعدادهای درخشان نیز دولتی محسوب می‌شود. برای مردم ذهنیت اشتباهی ایجاد کردند که مدارس سمپاد غیردولتی هستند./تسنیم

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.