کد خبر : 12977
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 آبان 1401 - 12:05
-

کنعانی در نشست خبری:

هیاتی از آژانس انرژی اتمی به تهران می‌آید/ برخی دنبال مخدوش کردن روابط ایران و آژانس هستند

هیاتی از آژانس انرژی اتمی به تهران می‌آید/ برخی دنبال مخدوش کردن روابط ایران و آژانس هستند
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: کمیته کنسولی در سفارت ایران در قطر برای جام جهانی مستقر شده است عزیزانی که نیازمند خدمات کنسولی هستند می توانند با این کیته ارتباط برقرار کنند.

 آبان نیوز | ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امورخارجه در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت:  هفته گذشته هفته پرکاری را دستگاه دیپلماسی پشت سرگذاشته و میزبان مهمانان منشور سازمان ملل متحد بودیم و همچنین میزبان وزرای مربوطه درمورد جام جهانی بودیم و برای تیم ملی ایران بهترین نتایج و درخشان را آرزو می‌کنیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: کمیته کنسولی در سفارت ایران در قطر برای جام جهانی مستقر شده است عزیزانی که نیازمند خدمات کنسولی هستند می توانند با این کیته ارتباط برقرار کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا وزارت خارجه اسناد افرادی که منجر به خشونت طلبی شده است به کشورهای دیگر ارایه داده است گفت: رفتار و گفتار کشورهای حتما مورد رصد و پایش و عکس العمل ایران بوده و در ارتباط با مداخلاتی که منجر به خسارت در ایران شده است و شهروندان و اتباع خارجی که در ایران اغتشاش کردند اقدام قضایی صورت گرفته، دستگاه دیپلماسی در تماس‌ها و گفت وگوهاین موارد را پیگیری کرده اند و سفارت خانه های ما نیز موارد را منتقل کرده‌اند.

وی ادامه داد: دستگاه دیپلماسی سفرای این کشورها به وزارت خارجه احضار شدند و اسناد و اطلاعات مرتبط با این شهروندان خارجی  تعدادی از کشورها اطلاعات لازم داده شده است.

هیاتی از آژانس انرژی اتمی به تهران می‌آید 

هیاتی از ایران به وین سفر کردند و با مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی مذاکراتی داشتند ایران به ارتباطات سازنده خود برای حل و فصل موضوعات پادمانی ادامه می دهد توافق شده هیاتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران سفر کند و گفتگو ها را ادامه دهند.

کنعانی در پاسخ به سوالی در سفر هیات ایرانی به وین و قطعنامه احتمالی علیه ایران گفت: ارتباط مستقیم و غیر مستقیم ایران و سازمان انرژی اتمی کشورمان با آژانس انرژی اتمی ادامه دارد و هیاتی به وین سفر کردند، ایران به تلاش های سازنده خود در همکاری با اژانس ادامه می‌دهد و گفت ‌گوهایی صورت گرفته است و ب توافقی صورت گرفته که هیاتی هم از آژانس به ایران سفر کند و گفت و گوها ادامه می‌یابد، برخی از مسایل مربوط به آژانس به مذاکرات لغو تحریم ها است، برخی از کشورها در تلاش هستند تا همکاری ایران با آژانس را مخدوش کنند.

متاسفانه شاهد رفتار عجولانه و غیر سازنده از سوی کشورهای اروپایی هستیم

وی در ادامه در مورد بیانیه اتحادیه اروپا گفت: متاسفانه شاهد رفتار عجولانه و غیر سازنده از سوی کشورهای اروپایی هستیم و جای تعجب و تاسف است و در حالیکه مذاکرات فنی با آژانس ادامه دارد و هم زمان با سفر هیات اژانس به تهران شاهد چنین اقداماتی از سوی اروپا هستیم که صدور قطعنامه همکاری های فنی ایران با اژانس را دچار مشکل می‌کند و ما طرف های اروپایی را به سمت دیپلماسی هدایت می‌کنیم.

ایران نسبت به تهدید امنیت سرزمینی خود سکوت نخواهد کرد

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد حمله توپ خانه به اربیل عراق گفت: این خبر امروز منتشر شده و جزییات را نمی‌دونم اما تاکید شده بود که نسبت به تهدید امنیت سرزمینی خودش به ویژه تهدیدات مرزی، و گروه های تجزیه طلب سکوت نخواهد کرد و از امنیت خودش دفاع خواهد کرد.

قطع میانجیگری عراق در مذاکرات ایران و عربستان را تایید نمی‌کنم

وی در مورد مذاکرات ایران و عربستان گفت: قطع میانجیگری عراق را تایید نمی‌کنم و بنابراین قطع نقش آفرینی دولت عراق در مذاکرات ایران و عربستان را تایید نمی‌کنم.

ایران هیچ تجهیزات و تسلیحاتی را برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه ارسال نکرده است

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد فروش تسلیحات از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین گفت: ایران هیچ تجهیزات و تسلیحاتی را برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه ارسال نکرده است، همکاریهای دفاعی ایران در چارچوب دوجانبه و در مسیرهای قانونی است.

وی ادامه داد: ما بارها مواضع خودمان را مطرح کردیم، ایران در مورد اوکراین پایبند به سیاست بی طرفی فعال است، به دلیل ارتباط خوب با دوکشور تلاش کردیم که دو طرف را به مسیر خوب برگردانیم و همکاری های ما در مسیر دو جانبه بوده و ایران اصل بر روابط دوستانه با کشورها می‌گذارد.

کنعانی تاکید کرد: ایران عضو هیچ ائتلاف نظامی نیست، اما زمانی که امنیت ملی خود را در خطر ببینیم، واکنش نشان خواهیم داد ما در مورد اوکراین تلاش کردیم نقش مثبتی ایفا کنیم.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در مورد حمایت از فلسطین گفت: ما در بحث فلسطین جزو حامیان درجه یک ملت فلسطین بودیم و ایران در چارچوبی که از ملت فلسطین حمایت شود عمل خواهد کرد.

وی در مورد آزادی اسداله اسدی دیپلمات ایرانی زندانی در بلژیک گفت: پیگیری وضعیت اسدی از اولویت‌های وزارتخارجه است، بازداشت غیرقانونی ایشان خلاف مقررات بین المللی است.

استفاده از ابزارهای تحریمی ورق سوخته ای است که کارآمدی لازم را ندارد

کنعانی در مورد اظهارات رییس جمهور آذربایجان گفت: موضع رسمی دستگاه دیپلماسی اعلام شد و سفیر آذربایجان هم به وزارت خارجه احضار شد و سیاست ایران مبتنی بر گسترش روابط با همسایگان است و آذربایجان هم مستثنی نیست اما کسی حق ندارد از این سیاست ایران سوء برداشت کند. ایران با بادها و نسیم ها دچار رفتارهای هیجانی و احساسی نمی‌شود لذا کسی سکوت و صبر ایران را به ضعف ایران تعبیر نکند و سیاست ما با همسایگان مبتنی بر حفظ همسایگی است، اعلام مواضع و گلایه ها در پشت رسانه کمک کننده نیست.

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد تحویل سوخو ۲۵ از سوی روسیه به ایران گفت: این مورد نظامی است و من پاسخ نمی‌دهم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد مواضع کشورهای اروپایی گفت: چند کشور معدود به رفتارهای سیاسی روی آورده و جمهوری اسلامی اجازه دخالت به این کشورها را نخواهد داد. توصیه ما این است که کشورهای اروپایی از استفاده ابزاری از حقوق بشر اجتناب کنند وبه چارچوب دیپلماتیک ایفا کنند. تحریم و استفاده از ابزارهای تحریمی ورق سوخته ای است که برای ایران کارامدی لازم را نخواهد داشت،ایران در مورد تحریم ما پاسخ متناسب و لازم را خواهد داد.

وی در خصوص اظهارات مقامات آلمانی اظهار داشت: مقامات آلمانی به سابقه کشور خود در دور نگاه کنند به سابقه حقوق بشر در ارتباط با تسلیح یک رژیم متجاوز علیه ایران، نگاه کنند، آلمان در جایگاهی نیست که ایران را مورد مواخذه قرار دهد.

ایران ابتکارات سازنده‌ای را برای حفظ مسیر مذاکرات منتقل کرده است

کنعانی در مورد مذاکرات وین گفت: کانال های تبادلی همچنان فعال است، ایران برای پیشبرد روند گفت ‌گوها و جمع بندی توافق، ابتکارات سازنده ای را منتقل کرده است. تلاش ها برای حفظ مسیر مذاکرات ادامه دارد.

وی در خصوص لبنان گفت: همکاری ایران و لبنان دوستانه است، اعمال سیاست‌های یکجانبه علیه لبنان قانونی نیست، اینکه امریکا لبنان را تحریم سوختی می‌کند تحریم ملت لبنان است ‌ و ایران تحریم های یکجانبه را به رسمیت نمی شناسد./ایرنا

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.