کد خبر : 13454
تاریخ انتشار : شنبه 3 دی 1401 - 14:00
-

وزیر کشو مطرح کرد؛

ضرورت نقش‌آفرینی سازمان ثبت احوال در تصمیم‌گیری های کلان کشور

ضرورت نقش‌آفرینی سازمان ثبت احوال در تصمیم‌گیری های کلان کشور
وزیر کشور گفت: سازمان ثبت احوال یک سازمان پیشرو و موثر در تصمیم گیری های کلی و کلان کشور می تواند باشد و باید باشد.

آبان نیوز :  آئین گرامیداشت روز ملی ثبت احوال و رونمایی از پایگاه اطلاعات خانوار و برخی از طرح‌های هویتی کشور با حضور احمد وحیدی وزیر کشور و هاشم کارگر معاون وزیر و رئیس سازمان ثبت احوال کشور در سازمان ثبت احوال کشور برگزار شد.

وحیدی در این آئین با گرامی‌داشت دهه فاطمیه گفت: غربی‌ها بویی از مقام زن نبرده اند در حالی که می‌خواهند به ما یاد دهند مقام زن چیست و این یک طنز تاریخی محسوب می‌شود.

وزیر کشور در ادامه با تبریک روز ملی ثبت احوال و قدردانی از خدمات کارکنان سازمان ثبت احوال اظهار کرد: سازمان ثبت احوال از نظر سن یک سازمان قدیمی است اما از نظر کارکرد یک سازمان به روز است و این یک امتیاز محسوب می‌شود.

وی عنوان کرد: این سازمان امروز با صد سال سن خود، با به کارگیری فناوری‌های روز و همراه با تحولات روز یک سازمان پیشرو است و در اندازه گیری و سنجش وضعیت سازمان ثبت احوال از این حیث یک نمره خوب و بالا گرفت‌.

وحیدی تصریح کرد: این سازمان همواره باید پیشرو، دانش بنیان و بهره‌ور با توجه به طرفیت‌های خود باشد. کارکردهای این سازمان بسیار ارزشمند است و توسعه و ارتقا پیدا خواهد کرد.

وزیر کشور در ادامه گفت: اطلاعات جمعیتی برای هر کشور زیربنایی است و بسیار مهم است و اگر نباشد همه برنامه‌ها مختل خواهد شد و یکی از ارکان مهم آمایش سرزمین جمعیت است که این رکن مهم در سازمان ثبت احوال شکل می‌گیرد و هر برنامه توسعه‌ای که بخواهیم داشته باشیم به این سازمان نیاز مبرم داریم.

وی ادامه داد: باید شرایط طوری شود که هر کس خواست به ریشه‌های هویتی خود بازگردد، بتواند با استفاده از سازمان ثبت احوال این کار را انجام دهد.

وحیدی اذعان کرد: در تحلیل‌های جمعیتی دچار یک اشتباه بزرگ شدیم و اکنون درگیر یک بحران جمعیتی هستیم که ناشی از این است که آن مرجع اصلی که باید تحلیل جمعیتی را می‌کرد و هشدار می‌داد متولی نداشت لذا نتیجه این شد که بی‌توجه ماندیم تا در سال ۹۱ که رهبر معظم انقلاب تذکر دادند و اکنون باید خیلی تلاش کنیم که بحران رشد جمعیت را جبران کنیم.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: سازمان ثبت احوال باید مرتباً تحولات جمعیتی را پایش و تحلیل کند و به دستگاه‌های مختلف تذکر دهد و دستگاه‌های مسئول بتوانند سیاست‌های خود را اصلاح کنند و نقش مهمی در این تصمیم سازی داشته باشند.

وی ادامه داد: مهاجرت‌ها در کشور در حال رخ دادن است و این مهاجرت‌ها بخشی ممکن است مفید نباشد و باید به موقع شناخت و نسبت به آن تذکر داد چرا که هرم توزیع جمعیتی دچار مشکل می‌شود.

وحیدی تصریح کرد: یکی از وظایف سازمان این است که نشانی فرد دارای هویت را بداند و این نشانی زمانی که تغییر پیدا می‌کند این سازمان باید اطلاع پیدا کند و باید برای آن چاره جویی کرد.

وزیر کشور با اشاره به اهمیت کارکرد سازمان ثبت احوال اذعان کرد: اعتقاد دارم که باید اطلاعات و نشانی‌های حقوقی را نیز این سازمان در اختیار داشته باشد.

وی با اشاره به نقش اطلاعات در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها بیان کرد: اجرای صحیح خیلی از قوانین وابسته به اطلاعات صحیح سازمان ثبت احوال است و قانون جوانی جمعیت برخی از کارکردهای آن موکول به این است که سازمان ثبت اقدامی را انجام دهد؛ به‌طور مثال در خصوص احصا نرخ باروری در شهرستان‌ها جهت استفاده از تسهیلات، سازمان ثبت توانست به وظیفه خود در همین مدت کوتاه عمل کند.

وحیدی تاکید کرد: سازمان ثبت احوال یک سازمان پیشرو و مؤثر در تصمیم گیری های کلی و کلان کشور می‌تواند باشد و باید باشد؛ چرا که با آحاد مردم ارتباط دارد و یکی از مردمی‌ترین سازمان‌ها سازمان ثبت احوال به جهت ارتباط مکرر با آحاد مردم داخل و خارج از کشور است.

وزیر کشور با اشاره به مشکل هویتی افراد مشکوک التابعه و تعیین تکلیف وضعیت آنها با ورود سازمان ثبت احوال، اظهار کرد: در حوزه اتباع بیگانه مسئولیتی بر عهده سازمان ثبت احوال گذاشته شده و امید است به خوبی انجام شود.

در پایان این آئین چهار نفر از اشخاص فاقد شناسنامه، اوراق هویتی خود را از دست وزیر کشور دریافت کردند./مهر

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.