کد خبر : 17585
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 مرداد 1402 - 8:43
-

سفر رئیس جمهور به کهگیلویه‌ و بویراحمد چگونه راه توسعه شهرستان مارگون را هموار می‌کند؟

سفر رئیس جمهور به کهگیلویه‌ و بویراحمد چگونه راه توسعه شهرستان مارگون را هموار می‌کند؟
منطقه مارگون معروف به سرزمین "برف، آفتاب و بیدهای بلند" حدود چهار سالی است که به شهرستان تبدیل شده اما نبود زیرساخت ها متناسب با ارتقای آن به لحاظ تقسیمات کشوری نقیصه ای بود که حضور رئیس جمهور در میان مردم این دیار قطعا زمینه ساز رفع این کاستی ها در آینده نزدیک خواهد شد.

آبان نیوز : شهر مارگون مرکز شهرستان مارگون حدود پنج هزار نفر جمعیت در قالب هزار و ۲۰۰خانوار است . این شهرستان در شمال غربی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. دولتمردان دولت سیزدهم تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا این شهرستان نوپا را از بن بست و محرومیت خارج کنند.

مارگون به واسطه ویژگی های چشمگیری همچون نزدیکی در مسیر جاده ملی پاتاوه – دهدشت و مسیر یاسوج به اصفهان ، همسایگی با استان چهار محال و بختیاری ، داشتن شرایط مساعد آب و هوایی و ظرفیت های ویژه گردشگری و ظرفیت های منحصر به فرد در حوزه کشاورزی و دشت های حاصلخیز سقاوه و ایجاد بزرگترین شهرک صنعتی استان در این منطقه، رودخانه ها و آبشارهای زیبا و مفرح و قطب تولید ماهیان سردابی و از جمله قرار گرفتن طرح کارخانه سیمان آن با ظرفیت اسمی روزانه ۶ هزار تن زمینه را برای تبدیل شدن این بخش به شهرستان به عنوان یکی از مطالبات و خواسته های بحق مردم فراهم کرد.

با این حال کمبود محسوس امکانات رفاهی، بهداشتی و خدماتی، تنش آبی، فقدان نمایندگی ادارات در شهرستان، نامناسب بودن کالبد و ساختار شهر، نبود درمانگاه مجهز و بیمارستان و وجود اختلافات عمیق بین بخشی از جمله مشکلات و چالش هایی است که امروز ساکنان این شهرستان و مسئولان شهری مارگون با آن روبه رو هستند.

برای نخستین بار در تاریخ مارگون، رئیس جمهور کشور در این شهرستان محروم حضور یافت و حتی مقامات دیگر از جمله معاون برنامه و بودجه کشور، وزیر کشور و معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در مارگون دیدار چهره به چهره با مردم داشتند.

در سفر ۲۶ و ۲۷ تیرماه هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد اولین مقصد رئیس جمهور پس از ورود به استان ، شهرستان مارگون در جمع عشایر این منطقه بود.

سفر رئیس جمهور به کهگیلویه‌ و بویراحمد چگونه راه توسعه شهرستان مارگون را هموار می‌کند؟

عشایر این خطه استقبال بی نظیر و کم نظیری از آیت الله رئیسی داشتند که تا ابد در دل تاریخ این استان ماندگار خواهد بود.

گام های ماندگار و تاریخی رئیس جمهور برای عشایر

فرماندار مارگون گفت: اولین نیاز عشایر این شهرستان و در مجموع استان پنل های خورشیدی است که برای شستشو و روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به نیاز عشایر، آیت الله رئیسی دستور دادند که تا پایان سال تأمین اعتبار شود و تمام عشایر از پنل های خورشیدی بهره مند شوند.

مختار اندرخور افزود: طرح تأمین نهاده های دامی، طرح معیشتی عشایر در خصوص گیاهان دارویی، طرح گردشگری و صنایع دستی، زنجیره گوشت قرمز، پرواربندی بصورت امانی از جمله برنامه هایی بود که در دیدار با عشایر مطرح شد.

وی ابراز کرد: ایل راه ها و جاده های عشایری، آبرسانی به عشایر، طرح احداث خانه بهداشت عشایری نیز همه و همه مطرح شدند و نتایج خیلی خوبی هم در بر داشت.

کلنگ زنی پروژه سد سقاوه

فرماندار مارگون گفت: در سفر دور دوم رئیس جمهور به استان سد سقاوه با اعتبار اولیه چهار هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال کلنگ زنی شد و در آغاز راه تخصیص نقدی ۵۰ میلیارد تومان به پیمانکار پرداخت می شود.

 

اندرخور تاکید کرد: مدت زمان اتمام و بهره برداری از سد سه ساله است و بودجه تمام شده سد ۱۳ هزار میلیارد ریال است.

وی با اشاره به مزایای سد سقاوه، گفت: سد سقاوه پروژه ای بود که به دست وزیر کشور کلنگ زنی شد و برای مردم و روستاهای همجوار برکت زیادی دارد، آب کشاورزی و آب صنعتی کارخانجات تأمین می شود، بحث گردشگری در این منطقه رونق پیدا می کند.

وی تصریح کرد:سد سقاوه علاوه بر تأمین آب مورد نیاز صنعت زمین‌های کشاورزی را نیز از تشنگی نجات می‌دهد.

فرماندار مارگون ادامه داد: احداث این سد یکی از دغدغه های اصلی مردم منطقه بود که با پیگیری های استاندار و دولت سیزدهم به نتیجه رسید.

اندرخور بیان کرد: پیمانکار این طرح مهم زیر نظر وزارت دفاع است و امید می رود در مدت این سه سال تعیین شده کار تمام می شود.

۳۱۵۰ میلیارد ریال برای آسفالت راه های روستایی مصوب شد

وی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ کیلومتر جاده خاکی در شهرستان وجود دارد که سه هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال برای راه های روستایی در سفر رئیس جمهور مصوب شد.

فرماندار مارگون بیان کرد: از این میزان یک هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال آن برای مورزرد زیلایی و هزار میلیاردریال برای جاده های بخش زیلایی از جمله روستای چاهن، دره سحه و غیره و ۱۰۰ میلیارد تومان برای جاده های دلی رج، سیلاب کلوار و غیره تصویب شد.

راهدارخانه در مناطق برف گیر مارگون احداث می شود

اندرخور بیان کرد: با توجه به برف سنگین در زمستان ها وجود راهدارخانه ها یکی از دغدغه های متولیان و مردم در این منطقه است.

فرماندار مارگون ابراز کرد: در زمستان گذشته شاهد بارش برف تا حد سه متر بودیم و ۲۲ ریزش بهمن در جاده زیلایی به وقوع پیوست و حتی سبب شد که تا ۱۸ روز مسیر مردم بسته شود.

وی ادامه داد: وجود یک راهدارخانه بسیار ضروری است که خوشبختانه راهدارخانه زیلایی به مناقصه رفته است و به زودی مسیر سیاه کوه کلنگ زنی می شود.

اندرخور تاکید کرد: سیلاب کلوار نیز یکی از مناطق برف گیر است و ساختمان راهدارخانه در این نقطه تجهیز می شود تا مشکلی در این منطقه پیش نیاید.

 

بستردرمان در مارگون راه اندازی می شود

فرماندار مارگون تاکید کرد: به منظور توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در این شهرستان کم برخوردار احداث کلینیک یا بستردرمان مورد توجه وزیر کشور قرار گرفت.

وی افزود: توسط سرمایه گذار کارخانه سیمان مارگون یا از طریق اعتباراتی که در سفر هیئت دولت مصوب شده این کلینیک در آینده نزدیک کلنگ زنی می شود.

اندرخور بیان کرد: سال گذشته یک آزمایشگاه مجهز در درمانگاه مارگون راه اندازی شد و اکنون هم دستگاه های رادیولوژی بطور کامل خریداری شده و در آینده نزدیک رادیولوژی راه اندازی می شود.

رهاورد سفر رئیس جمهور به شهرستان مارگون ۶۵۰۰ میلیاردریال است

فرماندار مارگون گفت: در مجموع ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال رهاورد سفر دور دوم رئیس جمهور و هیات دولت به این شهرستان کم برخوردار بوده که اختصاص رقم یاد شده در طول تاریخ منطقه کم سابقه و بی‌نظیر است.

سفر رئیس جمهور به کهگیلویه‌ و بویراحمد چگونه راه توسعه شهرستان مارگون را هموار می‌کند؟

اندرخور اظهار کرد: در سفر دور دوم رئیس جمهور و هیات دولت به کهگیلویه و بویراحمد ، شهرستان محروم مارگون بسیار مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: در این سفر رئیس جمهور، وزیر کشور، معاون رئیس جمهور در امور زنان و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور از مارگون بازدید کردند.

فرماندار مارگون تصریح کرد: برای اولین بار در طول ۴۴ سال عمر پر برکت انقلاب اسلامی آیت الله رئیسی اولین رئیس جمهوری بود که به منطقه مارگون آمد و این حضور برکات زیادی برای مردم منطقه داشت.

اندرخور ادامه داد: ۶ هزارو ۵۰۰ میلیارد ریال در سفر دوم رئیس جمهور در حوزه کشاورزی، ورزش، زیرساخت، احداث ساختمان فرمانداری و بخشداری این شهرستان اعتبار مصوب شده است.

وی ابراز کرد: شهرداری مارگون درآمد پایداری ندارد و فقط از مالیات ارزش افزوده ارتزاق می کند، در این سفر ۵۰ میلیارد تومان برای زیرساخت های سطح شهر در نظر گرفته شده است.

فرماندار مارگون تاکید کرد: علاوه بر این اعتبارات ۴۰ میلیارد تومان برای پروژه های طرح اقدام درنظر گرفته شده که هفته آینده در بخش زیلایی و با حضور استاندار کلنگ زنی می شوند.

اندرخور عنوان کرد: این پروژه ها در سرفصل هایی همچون آب شرب، ورزش، راه، طرح هادی روستایی، آسفالت معابر اجرایی می شود که ۲۰۰ میلیارد ریال آن را ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و ۲۰۰ میلیارد ریال دیگر نیز از طریق استانداری تقبل شده است.

با عنایت خاص دولت مردمی سیزدهم اعتبارات استانی شهرستان محروم مارگون ۲ برابر شده به گونه ای که سال ۱۴۰۱ حدود ۴۵ میلیارد تومان اعتبار استانی شهرستان مارگون بوده، که ۳۵ میلیارد تومان از این میزان تخصیص پیدا کرد، امسال این میزان اعتبار به ۹۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

دومین دور سفر رئیس جمهور و هیات دولت در روزهای دوشنبه و سه شنبه ۲۶و ۲۷تیرماه به استان کهگیلویه و بویراحمد برکات زیادی داشت و تعدد دیدارهای مردمی یکی از ویژگی های متمایز این سفر نسبت به سفر دور اول بود که در مهرماه ۱۴۰۰ انجام شد./ایرنا

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.