کد خبر : 17994
تاریخ انتشار : یکشنبه 8 مرداد 1402 - 22:38
-

رئیس پژوهشکده زیست‌فناوری رویان اصفهان بیان کرد:

ابداع روش‌های جدید درمان ناباروری در ایران

ابداع روش‌های جدید درمان ناباروری در ایران
رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان جهاد دانشگاهی در اصفهان گفت: روش هایی را در موضوع فرزندآوری و سلامت جامعه در ایران ابداع و پایه گذاری کرده ایم که بعضی از آنها تا به حال در دنیا نو بوده و باعث شده هزاران هزار خانواده از این روش ها استفاده کنند.

آبان نیوز | محمدحسین نصر اصفهانی اظهار داشت: در سه و چهار سال اخیر با توجه به ارزیابی های علمی (ساینتومتریکس) که انجام شده، پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی جزو برترین مراکز انتخاب شد و بین پنج تا ۱۰ مرکز اول دنیا قرار گرفت که در بسیاری از این تحقیقات سهم به سزایی داشته ایم.

 

سلامت باروری جزو طرح های اصلی پژوهشکده زیست فناوری

به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از جهاد دانشگاهی، وی در باره طرح های پژوهشی که در حال حاضر در پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان در دست اجرا دارد، اظهار داشت: طرح های بسیاری در حال انجام است، به خصوص حوزه سلامت دام، فرزندان آینده و سلامت باروری از طرح های اصلی است که روی آن کار می کنم و موضوع «ناباروری مردان» از جمله موضوعات مهم است.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان در پاسخ به اینکه برنامه ریزی این طرح ها چه زمانی به پایان می رسد؟ گفت: این گونه نیست که فکر کنیم یک طرح باید به پایان برسد، بلکه هر سال طرحی را شروع کرده و بلافاصله طرح بعدی را آغاز می کنیم. در واقع یک هدف را دنبال می کنیم و پروژه ها را در راستای همان هدف ایجاد می کنیم.

نصر اصفهانی در خصوص ضرورت اجرای طرح ها در کشور عنوان کرد: هر طرحی برای محققی که آن را انجام می دهد ضروری است. مثلا ممکن است در ۱۰۰ طرح یا مقاله دانشی سهیم باشم، ولی بیشترین طرح هایی که در حال اجرا داریم، در زمینه باروری است.

وی در باره تحقق مقوله امیدآفرینی که یکی از موضوعات اصلی شعار چهل و سومین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی است، تصریح کرد: یکی از اتفاقاتی که اکنون در جامعه می افتد و در راستای اهداف نظام قرار دارد موضوع فرزندآوری و سلامت جامعه است که روش هایی در ایران ابداع و پایه گذاری کرده ایم که بعضی از آنها تا به حال در دنیا نو بوده و باعث شده هزاران هزار خانواده از این روش ها استفاده کنند، لذا چه چیزی بهتر از این است که بتوانیم شانس باروری را افزایش دهیم و دل خانواده ای را شاد کرده و باعث افزایش اعتماد بین آنها شویم.

 

کمبود بودجه از مشکلات اصلی حوزه تحقیق و پژوهش

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان در ادامه کمبود بودجه را از جمله مشکلات اصلی این حوزه دانست و تأکید کرد: مشکل اصلی ما در کشور بودجه است که نمی توانیم به پرسنل جهاددانشگاهی اضافه کار بدهیم تا مجبور نشوند جای دیگری کار کنند.

نصر اصفهانی همچنین گفت برای عبور از این مشکلات باید از نظر بودجه ای به جهاد دانشگاهی کمک بیشتری صورت گیرد.

وی در خصوص تنوع و گستردگی خدمات جهاد دانشگاهی نیز بیان کرد: قطعاً جهاد دانشگاهی یکی از مراکزی است که الگویی برای بسیاری از جوانان وطن بوده و در جنبش نرم افزاری «ما می توانیم» نویدبخش بسیاری از آنها بوده است. همچنین خدمات گسترده این نهاد انقلابی موجب ایجاد اعتماد و خودباوری در بین جوانان کشور شده که این موضوع بسیار مهمی است.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان در ادامه اظهار داشت: ایجاد خودباوری و تلاش اهمیت بسیار مهمی دارد و جهاد دانشگاهی تا حدودی توانسته زیرساخت ها را برای جذب نیروهای جوان ایجاد کند، اما به علت مشکلات اقتصادی اخیر و با توجه به افزایش بودجه ها و قیمت ارز این روند کُند شده که امید است مسئولان جهاد دانشگاهی و کشوری در راستای پویایی جوانان و ایجاد اعتماد به نفس در آنها، نگاه ویژه ای به جهاددانشگاهی داشته باشند؛ به این امید که این نهاد بتواند هدفی را که آغاز کرده به نتیجه برساند و پرچمی که برافراشته استوار بماند.

نصراصفهانی با بیان اینکه بسیاری از اتفاقاتی که در جهاد دانشگاهی افتاده به همت جوانان و تأثیرگذارانی بوده که در جهاد حضور داشته اند، تصریح کرد: این نوآوری ها نیاز به سرمایه گذاری دارد و بنابراین جذب سرمایه گذار در این فرآیند بسیار مهم است. سرمایه گذاری ها معمولا در برخی از عرصه ها می تواند زمان‌بر باشد و بعضی از سرمایه گذاران باید بتوانند در جهاد دانشگاهی وارد شوند. البته در برخی عرصه ها مانند عرصه های علوم پزشکی و رادیولوژی این روند ممکن است زمان‌بر باشد ولی در نهایت جواب می دهد.

ابداع روش‌های جدید فرزندآوری در ایران

 

نقش آفرینی جوانان جهاد دانشگاهی در الگوی نرم افزاری ما می توانیم

وی در ادامه تاکید کرد: جوانانی که در جهاد دانشگاهی با ایمان و امید نقش آفرینی کردند و در الگوی نرم افزاری «ما می توانیم» نقش آفریدند نیاز به زیرساخت دارند تا بتوانند به کار خود ادامه دهند، لذا ضروری است دولتمردان از جهاد دانشگاهی حمایت ویژه داشته باشند.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان درخصوص عملکرد جهاد دانشگاهی در تقویت روحیه جوانان تصریح کرد: در جهاد دانشگاهی آدم هایی داشتیم که با از خودگذشتگی توانستند برای جوانان کشور الگوسازی کنند، از جمله مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی که با تلاش شبانه روزی خود در پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی توانست افرادی همچون دکتر بهاروند، بنده حقیر و دیگر افرادی را که در این مجموعه در حال فعالیت هستند، پرورش دهد و زیرساختی ایجاد کند که به قول خود ایشان شجره طیبه ای شود که ریشه های آن در عمق باشد و به درختی تنومند تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۷۵ و از زمانی که از انگلیس برگشتم با دکتر کاظمی آشتیانی آشنا شدم و در آن زمان ایشان از بنده دعوت کردند تا در راه اندازی آزمایشگاه IVF رویان کمک کنم.

برای رسیدن به قله های دانش باید با اندیشیدن موانع را دور زد

نصراصفهانی در توصیه ای به جوانان کشورمان گفت: دوست دارم دو نکته را به جوانان ایرانی یادآوری کنم؛ اول اینکه انسان همواره امیالی دارد که به دنبال آنها می رود تا به قله هایی که مدنظر دارد برسد و در فرهنگ ما ایرانی ها بیشتر هدف رسیدن به آن قله است، در صورتی که در فرآیند رسیدن به قله هم می توان لذت کافی را برد، بنابراین همیشه رسیدن و فتح قله مفهوم ندارد و در راه رسیدن به قله و ارتفاع، جوانان باید سعی کنند از فرآیندی که طی می کنند نیز لذت فراوان ببرند.

رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان در پایان تاکید کرد: برای رسیدن به قله های افتخار و دانش همواره سنگ ها و موانعی وجود دارد و همیشه هم نمی شود در این راه سنگ های بزرگ را جابجا کرد، بلکه باید با اندیشیدن و زیرکی این موانع را دور زد تا به هدف رسید.

امتیاز شما

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.