کد خبر : 1965
تاریخ انتشار : پنجشنبه 5 فروردین 1400 - 13:53
-

شمارش ۹۰درصد آرا در انتخابات اسرائیل/ انتخابات پنجم محتمل‌ترین گزینه

شمارش ۹۰درصد آرا در انتخابات اسرائیل/ انتخابات پنجم محتمل‌ترین گزینه
با شمارش ۹۰ درصد آراء صندوق های اخذ رأی در رژیم صهیونیستی هیچ یک از دو جناح مدعی تشکیل کابینه، حائز اکثریت کرسی‌های کنست نشده‌اند و این به معنای بی‌نتیجه ماندن انتخابات کنونی و حرکت به سمت انتخابات پنجم است.

به گزارش آبان‌نیوز و به نقل از تسنیم، شمارش بیش از ۹۱ درصد آراء صندوق‌های اخذ رأی در رژیم صهیونیستی نشان داد راستگرایان حامی نتانیاهو حتی با حضور نفتالی بنت تنها ۵۹ کرسی کنست را در اختیار خواهند داشت و جناح مقابل آنها- که مجموعه‌ای از راستگرایان مخالف نتانیاهو و چپگرایان را تشکیل می دهند- ۵۷ کرسی را از آن خود کرده‌اند.

 

نتایج انتخابات کنست ۲۴ پس از شمارش ۹۱درصد آراء 

 

براساس نتایج اعلام شده از سوی کمیته انتخابات رژیم صهیونیستی حزب «لیکود» : ۳۰ کرسی، «یش عاتید» : ۱۸ کرسی، «شاس»: ۹ کرسی، «یهودیان توراتی»: ۷ کرسی، «آبی سفید»: ۸ کرسی، حزب «کار»: ۷ کرسی، «یمینا»: ۷ کرسی، «اسرائیل خانه ما»: ۶ کرسی، فهرست مشترک عربی: ۶ کرسی، صهیونیسم دینی: ۶ کرسی، «امید نو»: ۶ کرسی، «مرتس»: ۶ کرسی و فهرست متحد اسلامی جنوب: ۴ کرسی به دست آورده‌اند.

 

با این نتایج، جناح راستگرایان حامی نتانیاهو شاملِ «لیکود»: ۳۰ کرسی، «شاس»: ۹ کرسی، «یهودیان توراتی»: ۷ کرسی، «یمینا»: ۷ کرسی و صهیونیسم دینی: ۶ کرسی، مجموعاً ۵۹ کرسی را از آن خود خواهند کرد. در مقابل مخالفان نتانیاهو و چپگرایان شاملِ «یش عاتید»: ۱۸ کرسی، «آبی سفید» : ۸ کرسی، حزب «کار»: ۷ کرسی، «یمینا»: ۷ کرسی، «اسرائیل خانه ما»: ۶ کرسی، فهرست مشترک عربی: ۶ کرسی، صهیونیسم دینی: ۶ کرسی، «امید نو» : ۶ کرسی و «مرتس»: ۶ کرسی، مجموع ۵۷ کرسی را در اختیار خواهند داشت. این بدان معنا است که هیچ یک از دو طرف قادر نخواهند بود کابینه جدید را – که با اکثریت کرسی‌های کنست نیاز دارد – تشکیل دهند.

 

در حال حاضر تنها ۴۵۰ هزار رأی از مجموع آراء باقیمانده‌اند که نهایتا امکان جابه جایی ۱ کرسی را به هر یک از جناح‌ها خواهند داد.

 

سناریوهای محتمل؛ انتخابات پنجم

 

با شرایطی که در بالا به آن اشاره شد، هیچ یک از جناح‌ها امکان تشکیل کابینه را نخواهند داشت و صهیونیست‌ها باید به سمت انتخابات دیگری در تابستان ۲۰۲۱ بروند. تنها راه برون رفت از این بحران این است که یکی از احزاب موجود در جناح مقابل نتانیاهو با وی همراه شود.

 

طی یک روز گذشته نتانیاهو تلاش کرد با گدعون ساعر برای ائتلاف وارد مذاکره شود که ساعر اعلام کرد با هرگونه مذاکره مخالف است و مسیر مذاکره را مسدود کرد. با سابقه‌ای که سال گذشته نتانیاهو در مذاکره و توافق با «بنی گانتس» از خود نشان داد و با فریب «گانتس» او را به ائتلاف کشاند اما اجازه نداد نخست وزیری دوره‌ای به وی برسد بعید به نظر می‌رسد هیچ یک از احزاب کنونی مخالف نتانیاهو وارد مذاکره جدیدی با او شوند. لذا به نظر می‌رسد از همین حالا صهیونیست‌ها باید خود را آماده انتخابات پنجم در تابستان ۲۰۲۱ کنند.

 

بنیامین نتانیاهو پیش از انتخابات تمام تلاش خود را به خرج داد تا بخشی از رأی فلسطینی‌های ساکن سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ را از آن خود کند. نتیجه این تلاش‌ها نیز تشکیل یک فهرست جدید تحت عنوان فهرست متحد جبهه اسلامی جنوب به ریاست منصور عباس بود. ظاهراً نتانیاهو به او وعده یک وزارتخانه را نیز داده است اما دو مانع بزرگ در این مسیر وجود دارد.

 

مانع اول خط قرمز جامعه و محافل سیاسی رژیم صهیونیستی در خصوصی ائتلاف احزاب رژیم صهیونیستی با فلسطینی‌ها است. اگر نتانیاهو برای تشکیل کابینه دست به این اقدام بزند به یک انتحار بزرگ دست زده و در حقیقت به عمر سیاسی خود در جامعه رژیم صهیونیستی خاتمه داده است.

 

مانع دوم وضعیت منصور عباس و حزبش در شمارش آراء است او از آغاز شمارش آراء تاکنون ۲ کرسی را از دست داده و بعید نیست با شمارش کمتر از ۱۰ درصد باقیمانده آراء، حداقل کرسی لازم برای ورود به کنست، یعنی ۴ کرسی را- که در حال حاضر در اختیار دارد- از دست بدهد و اصلا نتواند وارد کنست شود.

 

با این شرایط این ضعیف ترین سناریو نیز امکان تحقق ضعیفی دارد و به نظر می رسد محتمل‌ترین گزینه همان انتخابات جدید در تابستان ۲۰۲۱ باشد.

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.