کد خبر : 21415
تاریخ انتشار : دوشنبه 27 شهریور 1402 - 13:33
-

کنعانی: پول های بلوکه شده ،امروز به طور کامل در اختیار ایران قرار می‌گیرد

کنعانی: پول های بلوکه شده ،امروز به طور کامل در اختیار ایران قرار می‌گیرد
سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: آزادسازی دارایی‌های ایران از انگلیس پس از چندسال توفیق بزرگی بود. بر اثکنعانی: موعد پایانی توافق امنیتی ایران و عراق فرارسیدر اقدامات ظالمانه آمریکا و فشارهایی که به برخی شرکای ایران وارد کرده بود برخی اموال ما در کره‌جنوبی مسدود شد و امروز دیگر به طور کامل این اموال در اختیار ایران قرار می‌گیرد.

آبان نیوز| ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان صبح امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در خصوص نگاه متقاوت سیاست خارجی دولت سیزدهم و آزادسازی دارایی های ایران بدون شروط غربی‌ها، اظهارداشت: استیفای حقوق ملت وظیفه همه دولت‌های جمهوری اسلامی ایران است و دولت‌ها طبیعتا برای احقاق حقوق ملت ایران روش‌های خاص خودشان را دنبال کردند.

وی گفت: دولت سیزدهم هم موضوع استفیای حقوق ملت را در عرصه‌های مختلف از جمله آزادی سازی اموال مسدود شده ایران در کشورهای مختلف را دنبال کرد و به نتایج خوبی تا به امروز منتهی شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: آزادسازی دارایی‌های ایران از انگلیس پس از چندسال توفیق بزرگی بود. بر اثکنعانی: موعد پایانی توافق امنیتی ایران و عراق فرارسیدر اقدامات ظالمانه آمریکا و فشارهایی که به برخی شرکای ایران وارد کرده بود برخی اموال ما در کره‌جنوبی مسدود شد و امروز دیگر به طور کامل این اموال در اختیار ایران قرار می‌گیرد.

کنعانی افزود: این دولت هم بر اساس تعهدی که به ملت دارد این موضوع را دنبال کرده و خواهد کرد. جدیت و هم افزایی خوبی در این موضوع میان دستگاه‌های کشور وجود دارد.

آزادی پنج زندانی ایرانی در آمریکا

وی در خصوص تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا هم افزود: روند اجرای توافق میان دو طرف در دو موضوع رفع انسداد مالی دارایی‌های ایران در کره جنوبی و تبادل زندانیان گام به گام و با سرعت مطلوبی پیش رفته و امیدواریم که امروز شاهد وصول دارایی‌های خود از کره جنوبی باشیم.

وی گفت: بر همین اساس است که در همین روز تبادل زندانیان هم انجام می‌شود و ۵ زندانی شهروند ایرانی از زندان های آمریکا آزاد می‌شوند. البته ۲ نفر از این تعداد به ایران باز خواهند گشت و یک نفر هم به کشور ثالثی نزد خانواده‌ خود می‌رود و ۲نفر دیگر هم اظهار تمایل کردند که در آمریکا همچنان حضور داشته باشند و متقابلا ۵ زندانی هم به آمریکا تحویل داده خواهد شد.

پیگیری خنثی‌سازی تحریم‌ها به موازات رفع تحریم‌ها

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص نشست مجمع عمومی سازمان ملل اظهارداشت: شب گذشته رئیس جمهور و هیات همراه عازم نیویورک شدند و این نشست فرصت خوبی برای گفتگوهای میان ما با اعضای شرکت کننده در سطوح مختلف است. رئیس جمهور علاوه بر سخنرانی در مجمع عمومی دیدارهایی با همتایان خود از کشورهای مختلف انجام خواهد داد و در برخی برنامه‌های جانبی هم حضور خواهند داشت.

کنعانی گفت: ایران در ارتباط با استیفای حقوق ملت به مسیرهای دیپلماتیک پایبند است و برای گفتگو جهت بازگشت مسؤولانه همه طرف‌ها به برجام محدودیتی ندارد و این مسیر را دنبال کرده و خواهیم کرد.

وی افزود: چناچه در مسیر دیپلماتیک روزنه‌ای برای بازگشت همه طرف‌ها به برجام باشد از این فرصت استفاده خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: علاوه بر این نیز، کماکان خنثی سازی تحریم‌ها را با جدیت و به موازات مسیر رفع تحریم‌ها ادامه خواهیم داد.

رشد تبادلات تجاری ایران در دو سال اخیر

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تعاملات با کشورهای آسیایی در سیاست خارجی دولت سیزدهم نیز گفت: اثرگذاری سیاست خارجی ایران در تقویت مناسبات را باید بر اساس ارقام و آمار قضاوت کرد. بر اساس آمار رسمی موجود در مبادلات تجاری ایران با شرکای خود در روند تدریجی دو سال گذشته شاهد رشد تجارت خارجی در کنار تقویت ارتباطات بودیم.

وی افزود: انتقال دارایی‌ها و افزایش فروش نفت ایران و گسترش روابط خارجی، حضور ایران در مجامع بین المللی همه نشان دهنده نتیجه بخش بودن سیاست خارجی دولت و دستیابی به هدف گذاری‌های انجام شده است. روند روابط خارجی روند زمان بری است. ما بر اساس هدف گذاری‌هایی که داریم امیدواریم که روند روابط خارجی همچنان نتیجه بخش باشد.

ارتقای روابط ایران و کشورهای جهان نشان دهنده پویایی سیاست خارجی دولت است

کنعانی ادامه داد: اینکه کشورها در برخی زمینه‌ها دچار محدودیت هستند طبیعی است و تحریم‌های ظالمانه آمریکا هنوز برداشته نشده است. اغلب کشورها نشان دادند که حاضر نیستند به فشارهای آمریکا توجه کنند. اینکه کشورهایی روابط خودشان را با ایران برقرار می کنند و ارتقا می دهند و کشورهای دیگری آماده گفتگو هستند نشان دهنده پویایی عملکرد سیاست خارجی دولت است و ما به این روند خوشبین هستیم.

موعد پایانی توافق امنیتی ایران و عراق فرارسید

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اجرای توافقنامه امنیتی میان ایران و عراق نیز اظهار داشت: فردا موعد پایان توافق ایران و عراق در ارتباط با حضور تروریست‌ها در خاک عراق است. بر همان مبنا این نیروها باید خلع سلاح شده و مقر آنان‌ تخلیه شود. این بر اساس مبنای توافق دو دولت است. بر اساس اطلاعات بسیاری از مفاد توافق تاکنون انجام شده و برخی از مقرهای گروه‌های تروریستی تخلیه شده و به اماکن دیگری منتقل شدند.

وی ادامه داد: در این موضوع گام‌های دیگری در حال انجام است. دولت عراق با جدیت اعلام کرده که به اجرای توافق پایبند است. ما امیدواریم که بر اساس تعهد و تاکیدات در ملاقات‌ها دولت عراق این روند را به طور کامل در موعد مقرر انجام دهد.

کنعانی افزود: ما به عنوان ایران خواهان بهترین روابط با دولت و ملت عراق هستیم. امنیت عراق برای ما مهم است و معتقدیم حضور تروریست‌ها در منطقه اقلیم شمال عراق بر خلاف منافع دو کشور است. حضور نیروهای تروریستی در مرزهای مشترک به هیچ وجه برای ایران قابل تحمل نیست و فردا موعد پایانی این توافقنامه است.

ایران برای توسعه مناسبات با کشورهای مختلف هیچ محدودیتی ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص اهمیت حضور رئیس جمهور در سازمان ملل اظهارداشت: حضور آقای رئیس جمهور در نیویورک حضور سطح عالی ایران در نشست سالیانه مجمع عمومی است که در این راستا هم سخنرانی و هم دیدارهای دوجانبه‌ را در قالب دیپلماسی سران خواهیم داشت.

وی گفت: حضور رئیس جمهور و دیدارهای ایشان با همتایان خود می‌تواند فرصت خوبی باشد برای بررسی گفتگوهای انجام شده میان ایران با آن کشورها و همچنین می‌تواند فرصتی باشد برای دیدار با کسانی که فرصت دیدار آنها تا کنون حاصل نشده است.

کنعانی ادامه داد: ایران برای توسعه مناسبات با کشورهای مختلف هیچ محدودیتی ندارد مگر یک مورد خاص، در مورد اروپا هم هیچگاه نگاه حذفی نداشتیم و با هر کشوری که تمایل داشته باشد با احترام متقابل با ایران همکاری داشته باشد آماده گفتگو و همکاری هستیم.

برگزاری نشست ایران و هشت کشور حاشیه خلیج فارس

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص نشست وزرای امور خارجه هشت کشور حاشیه خلیج فارس در نیویورک هم گفت: دبیرکل سازمان ملل پیشنهادی را مطرح کرده بود که نشست وزرای امور خارجه هشت کشور خلیج فارس در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل شود تا هم افزایی بیشتری در حوزه خلیج فارس ایجاد شود و ایران نیز اعلام آمادگی کرده است. این نشست در همین چارجوب در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار خواهد شد.

وی افزود: ما از هر ایده و تلاشی که برای بازگشت مسؤولانه همه طرف‌ها به برجام باشد استقبال می‌کنیم و یکی از این ایده‌ها هم ایده سلطان عمان است، اما این به معنی اضافه شدن طرف جدیدی به برجام نیست. ما از ابتکارات توام با حُسن نیت کشورهای مختلف برای نزدیک شدن دیدگاه‌های اعضای باقیمانده در برجام حمایت کرده و می‌کنیم./برنا

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.