کد خبر : 23101
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 آذر 1402 - 10:31
-

در دومین همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی؛

رئیسی: حمایت از مظلومان جزو مبانی قانون اساسی است

رئیسی: حمایت از مظلومان جزو مبانی قانون اساسی است
رئیسی جمهور گفت: حمایت ما از غزه و فلسطین بر اساس قانون اساسی است حمایت از مظلومان جزو مبانی قانون اساسی است لذا از اول انقلاب حمایت از فلسطین به عنوان مسئله اول انقلاب بود.

آبان نیوز | دومین همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی در سالن اجلاس سران، با سخنرانی آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور آغاز شد.

صاحب نظریه دکترین ولایت فقیه در دوران‌معاصر  امام«ره» است

رئیس جمهور اظهار داشت: قانون اساسی، اساس قوانین ومقررات‌ و ارتباطات میان بخش های مختلف و اساس نظام اسلامی و تشکیلات و ساختار نظام اسلامی را به ما آموخته است.امام (ره) درباره حکومت اسلامی و ولایت فقیه نظریه ای دارند و قبل از امام، بحث ولایت فقیه در کتب بزرگان اشاره شده‌است. در اصل ولایت فقیه بعد از قرن ۴ و ۵ و بعد از مرحوم شیخ طوسی بزرگان فقها همگی در آثار خود به موضوع ولایت فقیه پرداخته اند ولی نظریه امام(ره)کامل و جامع تر است و صاحب نظریه دکترین ولایت فقیه در دوران‌معاصر را می توان امام بزرگوار دانست.

وی تاکید کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی مترقی‌ترین قوانین بین تمام کشور هاست. به اذعان یک حقوقدان افریقایی قانون اساسی جمهوری اسلامی میان دموکراسی و آرمان تجمیع شده است.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه از افتخارات نظام‌جمهوری اسلامی است که تمام‌نهاد ها وسازمان ها و ساختارهای  این‌نظام‌مبتنی بر رأی مردم است، اظهار داشت: رای مردم یک امر تشریفاتی و سیاسی نیست.امام اگر فرمودند میزان رأی ملت است، حقیقتا امام (ره) مردم باور بودند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام ره، مردم و رأی مردم و توجه به نگاه مردم را باور داشتند، ادامه داد:  امروز اگر رهبری فرزانه انقلاب اسلامی توجه به مردم را به مسئولین گوشزد میکنند حقیقتا مردم را باور دارند.رای مردم در شکل گیری تمام‌نهاد ها در جمهوری اسلامی‌حائز اهمیت است و  قانون اساسی تکلیف کرده است که باید به آرای عمومی مراجعه داشت.

تکلیف مسئولان تحقق قانون اساسی است

وی ادامه داد: مردم حقوقی دارند و مسئولین تکالیفی، حق و تکلیف در یک راستاست. تکلیف نسبت به تمام دست اندر کاران و  مسئولین تحقق قانون اساسی است و مردم به موجب قانون اساسی از حقوقی برخوردارند.ظرفیتی که امروز جمهوری اسلامی از آن برخودار است، ظرفیت اقتصادی و منابع بسیار زیر زمینی و نیروی انسانی کارآمد است.

جلوه دولت مردمی در اقتصاد آن است که باید به مردم ، فعالان اقتصادی و بخش خصوصی میدان داده شود

آیت الله رئیسی با بیان اینکه باید تلاش شود تا به اقتصاد بخش خصوصی رونق داده شود و در مسیر مردمی کردن اقتصاد پیش برویم، اظهار داشت: میدان دادن  به فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران دارای اهمیت است.کار فعالان اقتصادی به شکل قانونی و حقوقی و قضایی باید تضمین شود، تضمین سود و بهره سرمایه فعالان اقتصادی در قوانین کشور دیده شده است. در سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی و اقتصاد مقاومتی که سیاست های  آن ابلاغ شد این تضمین وجود دارد.

وی تصریح کرد: جلوه دولت مردمی در اقتصاد آن است که باید به مردم ، فعالان اقتصادی و بخش خصوصی میدان داده شود و به سرمایه آنها تضمین داده شود تا در عرصه های مختلف فعال باشند.فعالیت بخش تعاونی در کشور بسیار اثرگذار است و باید اقتصاد تعاونی فعال شود، اقدامات در این زمینه کافی نیست. بخش خصوصی و تعاونی و دولتی در قانون اساسی در کنار هم ذکر شده است

وی تاکید کرد: حمایت ما از غزه و فلسطین بر اساس قانون اساسی است حمایت از مظلومان جزو مبانی قانون اساسی است لذا از اول انقلاب حمایت از فلسطین به عنوان مسئله اول انقلاب بود.این جزو اصول و مبانی ما است نمی توانیم دست از این اصول برداریم، تمایلات برخی در منطقه این اصل قانون اساسی را از بین نمی برد . این روزها پرده ها کنار رفته و برای جهانیان حقیقت روشن شده است.

آیت الله رئیسی ادامه داد: ۶۰۰۰ هزار کودک در غزه به شهادت رسیدند تردید نداشته باشید دست انتقام الهی به حکومت جعلی صهیونیستی خاتمه خواهد داد.

نخستین همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی دوازدهم آذرماه ۱۴۰۱ با حضور و سخنرانی رئیس‌جمهوری و رئیس مجلس برگزار شد. اعضای هیأت علمی دانشکده‌های حقوق، پژوهشگران و صاحب‌نظران حقوقی، مدیران حقوقی دستگاه‌های اجرایی، فضلای حوزوی، اعضای مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس، دانشجویان، طلاب حوزه علمیه و سفرا و اعضای هیأت‌های نمایندگی کشورهای خارجی از جمله شرکت‌کنندگان در این رویداد علمی فاخر بودند.

آغازبه‌کار رسمی هیأت پیگیری اجرای قانون اساسی به استناد دستورالعمل نحوه اعمال مسئولیت رئیس‌جمهور در اجرای قانون اساسی، رونمایی از سامانه پیگیری اجرای قانون اساسی، گشایش خانه ملی قانون اساسی، رونمایی از تمبر قانون اساسی و برگزاری جشنواره ایده‌های برتر در حوزه اجرای قانون اساسی از رویدادهای دیگری بودند که در متن یا حاشیه نخستین همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی شکل گرفت./ایرنا

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.