کد خبر : 4599
تاریخ انتشار : شنبه 19 تیر 1400 - 18:40
-

نمکی: اگر تن به این آتش نمی‌زدم، مطمئن باشید از واکسن داخلی خبری نبود؛ ترکش ها علیه من هم به همین خاطر است / حرف مزخرف می زنند؛ جنبش رسانه ای مسموم راه انداخته اند

نمکی: اگر تن به این آتش نمی‌زدم، مطمئن باشید از واکسن داخلی خبری نبود؛ ترکش ها علیه من هم به همین خاطر است / حرف مزخرف می زنند؛ جنبش رسانه ای مسموم راه انداخته اند
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر من تن به این آتش نمی‌زدم، مطمئن باشید از واکسن داخلی خبری نبود و یک مقداری از این ترکش‌هایی که به سمت ما می‌آید برای همین است که ما واکسن داخلی ساخته‌ایم. یک مافیای دنبال مقوله واکسن است. امروز تولید داخل ۹۲ درصد افزایش پیدا کرده و حداقل واردات ۳۳ درصد با وجود کرونا کم شده است. من همه اسناد در این زمینه را یک روزی افشا خواهم کرد. اگر فساد را ریشه‌کن نکنیم فرو خواهیم ریخت، ما آمده‌ایم تا فساد را افشا کنیم.

آبان نیوز: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسیناسیون عمومی از فردا با قدرت آغاز می شود.

به گزارش «انتخاب»؛ سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سی و ششمین آیین پویش ره سلامت بیان کرد: ما به خوبی موج چهارم کرونا را گذراندیم، موج چهارم با ویروس انگلیسی همراه بودیم، همه دنیا با وجود تحریم این برآورد را از ما داشتند که با کمبود تخت مواجه شویم اما با کمکی که عزیزان کردند و با تکیه بر درمان سرپایی و بیماریابی سرپایی در سازمان بسیج با طرح سردار قاسم سلیمانی و کمک سایر دستگاه‌ها ما این موج را با کمترین عارضه و مرگ و میر طی کردیم.

وی افزود: مدت‌ها پیش ما خبرهایی از ورود ویروس هندی و آفریقای جنوبی و یک مجموعه بسیار مهلک از ویروس هندی و کالیفرنیای در کشور داشتیم. ما مرزهای درهم آمیخته این بیماری را در این یک و نیم سال گذشته بررسی و رصد و سپس کانون‌های بسیار پرخطر را در کشور شناسایی کردیم. در استان هرمزگان در دو روستا که مراسم عروسی برگزارشده بود، مردم گرفتار ویروس آفریقای جنوبی و ویروس هندی شدند. در استان بوشهر، آذربایجان غربی و در استان یزد که کارخانه هندی‌ها در آنجا فعال است و همچنین در قم توسط گروهی که از بوشهر آمده بودند، موجب شیوع ویروس هندی شدند.

نمکی بیان کرد: همه کمک کردند ما با موشک‌های نقطه زن این نقاط را زدیم و نگذاشتیم این ویروس ما را در عرصه ملی گرفتار کند و دیدید که ما در انتخابات دوره آرامی را گذراندیم. اگر این دقت شبانه روزی در شناسایی نقاط آلوده نبود ما از دو ماه پیش باید سرتاسر استان‌ها را در گرفتاری از ویروس هندی و کالیفرنیای می‌دیدیم.

وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه این موضوع خیلی خوب مهار شد و ما توانستیم در این نقاط که گفتم ویروس را مهار کنیم اما من اهل گله نیستنم، قرار است در این ایام باقیمانده سکوت را به برخی از این گفتمان‌ها ترجیح دهم زیرا مردم آنقدر خسته و گرفتار هستند که مدیران ارشد دیگر نباید این داغ‌ها را تازه کنند.

وی ادامه داد: تحریمی که ما در این ایام تحمل کردیم در تاریخ وجود نداشته است. در عین حال قرار گرفتن‌ در تحریم، خزانه تهی و وجود برخی نامهربانی‌ها را شاهد بودم اما باز مدافعین سلامت ما توانستند، پیک‌های بسیار سنگین را مدیریت کنند.

نمکی گفت:در تاریخ ۱۴.۱. ۹۹ پیر و تقاضای من از مقام معظم رهبری بلافاصله یک میلیارد دلار به نظام سلامت داده شد. من تا این لحظه قسمت قابل توجهی از این پول را دریافت نکردم و آن‌هایی هم که دریافت کردم قطره‌چکانی بوده است. مثل این است که کسی دارد شهید می‌شود و شما یک قاشق چایخوری به آن آب می‌دهید.

وی بیان کرد: ما در طول یک سال حدود ۴۹۰ اکسیژن ساز تولید کردیم. همین الان در استان سیستان و بلوچستان ما حداقل پانصد تا ششصد تخت خالی داریم. میزان بیمار امروز در سیستان و بلوچستان یک چهارم پیکی است که ما در استان هرمزگان طی کرده‌ایم و می‌کنیم. اما بعضا سیاه نمایی‌های هم می‌شود. پریشب یک بیمار ۷۰.۸۰ساله در سیستان و بلوچستان فوت کرده بود و برخی سیاه‌نمایی می‌کنند که قبرستان‌ها پر شده است.

وزیر بهداشت و درمان خاطر نشان کرد: ما از این تنهایی و عزلت گلایه‌مندیم اما از مردم سپاسگزاریم، مردم منتهای محبت را داشتند و جوانمردانه مثل دفاع مقدس ایستادگی کردند. اگر در جنگ تحمیلی فرماندهان را می‌زدند کسی از آن‌ها دفاع نمی‌کرد؟ کسی نمی‌گفت این حرف‌های مزخرف چیست که می‌زنید و سربازان خط مقدم را تضعیف می‌کنید؟ اینها جنبش رسانه مسموم است که کسی بگوید قطع برق باعث مرگ این همه بیمار شده و البته که به دروغ است. نظام سلامت نیازمند این است که وقتی به آن حمله شد دیگران به میدان بیایند. نباید برای نظام سلامت تولید موج مخرب کرد.

وی افزود: برخی افراد در انتخابات شوراها سفره‌های رنگین انداختند که من برای آن‌ها نامه‌های متعدد نوشتم، در برخی شهرها مردم ماسک‌ها را برداشتند و میهمانی آنچنانی گرفتند. همینها ما را درگیر کرد اما در انتخابات ریاست جمهوری خوشبختانه چنین برنامه‌هایی نداشتیم. به هر تقدیر این دردمندی‌هایی است که مدافعان سلامت دارند و در خیلی از عرصه‌ها تنها ماندند.

وزیر بهداشت درباره آغاز دوباره واکسیناسیون در کشور گفت: واکسیناسیون با قدرت از فردا شروع خواهد شد و روزی ۵۰۰ هزار دز را شروع به تزریق خواهیم کرد و یکشنبه مرحله جدید طرح سردار سلیمانی را آغاز می‌شود. در کجای دنیا وزیر بهداشت واکسن می‌آورد؟ آن‌ها واکسن را می‌آورند و تحویل وزارت بهداشت کشور خود می‌دهند و وزارت بهداشت هم واکسیناسیون را انجام می‌دهد.

نمکی گفت: قرار نیست بنده واکسن بیاورم اما این کار را دارم می‌کنم. دوستان و دشمنان هر دو ما را قال گذاشتن ولی ناجوانمردانه است که بگوییم وزارت بهداشت در آوردن واکسن تعلل کرد. فعلاً کسوت وزارت دهانم را بسته است، انشاالله بتوانم از این گرداب پرمشغله رها شوم زیرا گفتنی‌های زیادی هست که باید به مردم گفت تا بدانند در روزهای سخت این مملکت مرد و نامرد کیست.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: اگر من تن به این آتش نمی‌زدم، مطمئن باشید از واکسن داخلی خبری نبود و یک مقداری از این ترکش‌هایی که به سمت ما می‌آید برای همین است که ما واکسن داخلی ساخته‌ایم. یک مافیای دنبال مقوله واکسن است. امروز تولید داخل ۹۲ درصد افزایش پیدا کرده و حداقل واردات ۳۳ درصد با وجود کرونا کم شده است. من همه اسناد در این زمینه را یک روزی افشا خواهم کرد. اگر فساد را ریشه‌کن نکنیم فرو خواهیم ریخت، ما آمده‌ایم تا فساد را افشا کنیم.

نمکی با بیان اینکه، این جو رسانه ای مسموم، جوانمردانه نیست، افزود: سرداران این عرصه را با جو تبلیغاتی مسموم مورد هجمه قرار می دهند و ما نیز وظایف دیگری داریم و زمانی برای جوابگویی به این افراد نداریم.

وی اضافه کرد: تامین تخت و اکسیژن برای بیماران وظیفه مهم ما در این روزهاست.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: این وزارت، مسوول عدم ورود بیمار آلوده ازمرز نیست؛ روزی چندهزار مورد آلوده با التور، کرونا و مالاریا سرتاسر مرزهای ایران را طی می کند و ما نتایج آن را تحمل می کنیم.

نمکی تاکید کرد: اگر در جنگ تحمیلی و دفاع مقدس فرماندهان را می زدند، کسی از آنان دفاع نمی کرد که امروز از مدافعان سلامت، دفاع نمی کنند./انتخاب

امتیاز شما

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.