کد خبر : 4611
تاریخ انتشار : یکشنبه 20 تیر 1400 - 11:49
-

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم، در گفت‌و‌گو با «اعتمادآنلاین»:

موساد رقیب اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران است/ اگر حفاظت لوکس برخی مسئولان برداشته شود، از اساس کسی کاری به کارشان ندارد/ در ماجرای حمله تروریستی به مجلس خطای انسانی عامل اصلی بود نه خلاء ساختاری/ دیوارکشی با هزینه گزاف در اطراف ساختمان مجلس تنها دسترسی مردم مظلوم به وکلایشان را سخت کرد

موساد رقیب اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران است/ اگر حفاظت لوکس برخی مسئولان برداشته شود، از اساس کسی کاری به کارشان ندارد/ در ماجرای حمله تروریستی به مجلس خطای انسانی عامل اصلی بود نه خلاء ساختاری/ دیوارکشی با هزینه گزاف در اطراف ساختمان مجلس تنها دسترسی مردم مظلوم به وکلایشان را سخت کرد
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با بیان اینکه موساد رقیب اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران است، گفت: کلیت اقدامات امنیتی علیه ایران از طریق موساد صورت می‌گیرد لذا این مساله در کشور وجود دارد و فکر جدی‌ای هم برای آن نشده است.

آبان نیوز: اظهارات علی یونسی، وزیر اطلاعات دولت اصلاحات، مبنی بر موازی‌کاری در حوزه امور اطلاعاتی کشور، نفوذ هشدارآمیز موساد و تهدید جان مسئولان کشور با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شده است.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین در این باره گفت: بهتر است درباره این مساله همکاران دارای سابقه اطلاعاتی و امنیتی توضیح دهند، اما موازی‌کاری و دودستگی در حوزه کارهای اطلاعاتی کشور واقعیتی انکارناپذیر است که مسائل اختلافی را نیز به دنبال داشته است.

 

او با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته برای ایجاد نوعی همسویی در ارتباط با حوزه‌های کار اطلاعاتی در کشور توضیح داد: تلاش‌های زیادی برای ایجاد نوعی همسویی در این زمینه صورت گرفته است؛ به عنوان مثال دوره‌ای که من در کمیسیون امنیت ملی مسئولیت داشتم سعی شد با پیگیری و اصلاح ابعاد قانونی، زمینه یک‌کاسه شدن امور و فعالیت‌های اطلاعاتی کشور مهیا شود.

فلاحت‌پیشه همچنین درباره این دودستگی گفت: بسیاری از مسائل مربوط به رد صلاحیت کاندیداها در زمان انتخابات ناشی از همین دودستگی‌هاست. مسائلی که آسیب‌های خود را وارد کرده و بسیاری از تنش‌ها و خلأهای سیاسی‌ای که آقای یونسی نیز برشمرده نیز در همین رابطه است.

موساد رقیب اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران است

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم با بیان اینکه «موساد رقیب اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران است» ادامه داد: کلیت اقدامات امنیتی علیه ایران از طریق موساد صورت می‌گیرد لذا این مساله در کشور وجود دارد و فکر جدی‌ای هم برای آن نشده است.

او اضافه کرد: این دوگانگی در حوزه اطلاعاتی به صورت روشن ضد منافع جمهوری اسلامی ایران بوده و بخش عمده‌ای از توان اطلاعاتی و امنیتی کشور به جای اینکه صرف مقابله با تهدیدات خارجی شود صرف چالش «پرونده‌سازی» داخلی می‌شود.

فلاحت‌پیشه در این باره توضیح داد: جریان‌های سیاسی مختلف برای حذف یکدیگر از یکسری گزارش‌ها و پرونده‌سازی‌های امنیتی استفاده می‌کنند و بخش اعظم نیرو و انرژی در حالی صرف امور داخلی می‌شود که دشمنان خارجی ما فعال و جان دانشمندان ما در خطر است.

اگر حفاظت لوکس برخی مسئولان برداشته شود، از اساس کسی کاری به کارشان ندارد

رئیس کمیسیون امنیت مجلس دهم با اشاره به اظهارات اخیر یونسی تاکید کرد: هشدار آقای یونسی درباره در خطر بودن جان مسئولان مساله‌ای جدی است، اما نباید بهانه‌ای برای تشریفات امنیتی شود.

او ادامه داد: من تصور می‌کنم برخی از مسئولان کشور که اسکورت‌های لوکس برای خود مهیا کرده‌اند این مساله را نوعی رجزخوانی تلقی می‌کنند.

فلاحت‌پیشه توضیح داد: من معتقدم اگر حفاظت لوکس برخی مسئولان برداشته شود، از اساس کسی کاری به کارشان ندارد؛ در واقع صرفاً امکانات انسانی و بودجه‌ای در جایی صرف امنیت اشخاص و افرادی می‌شود که ابعاد خاص نخبگی برای کشور ندارند حال آنکه بعضاً شاهد بوده‌ایم نخبگان کشور با دستاوردهای هسته‌ای قربانی شده‌اند.

ساختارسازی حفاظتی اطراف مجلس بعد از حمله تروریستی توجیهی نداشت

فلاحت‌پیشه با اشاره به دیوارکشی در اطراف مجلس شورای اسلامی بعد از حمله تروریستی در سال ۹۷ و صرف هزینه زیاد برای این تغییرات گفت: ساختارهای حفاظتی اطراف ساختمان مجلس بعد از حمله تروریستی داعش با هزینه‌های زیاد تغییر کرد در حالی که ساختار و ساختمان مجلس گپ و خلأ نداشت که نیاز به بازسازی با هزینه‌های کلان داشته باشد.

او ادامه داد: طی ۲ دقیقه و نیم، سه تروریست با ساک پراسلحه وارد ساختمان مجلس شده و در آن جولان می‌دادند، در حالی که دوربین‌های مجلس از نوع «دوربین‌های فعال» بودند نه «ضبط‌کننده»؛ یعنی این دوربین‌ها نگهبان داشتند و نگهبان‌ها باید با دقت دوربین‌ها را رصد می‌کردند.

دیوارکشی اطراف مجلس با هزینه‌های گزاف تنها دسترسی مردم مظلوم به نمایندگان‌شان را سخت کرد

فلاحت‌پیشه با تاکید بر اینکه حادثه تروریستی مجلس ناشی از کوتاهی‌های حفاظتی بود نه خلأهای امنیتی گفت: در این حادثه افراد به وظیفه امنیتی خود عمل نکردند که این فرجه‌ای برای حمله تروریستی داعش مهیا کرد.

او تاکید کرد: هزینه‌های صورت‌گرفته برای دیوارکشی دور مجلس بعد از این حادثه به شدت انتقادبرانگیز بودند و من در همان زمان هم اعتراض کردم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در پایان خاطرنشان کرد: بعد از این حادثه هزینه‌های گزافی صرف ایمن‌سازی مجلس شد که نتیجه آن از دست رفتن دسترسی اقشار مظلوم کشور به نمایندگان خودشان بود.

چکیده گفت‌وگو با حشمت‌الله فلاحت‌پیشه

-موازی‌کاری و دودستگی در حوزه کارهای اطلاعاتی کشور واقعیتی انکارناپذیر است که مسائل اختلافی را نیز به دنبال داشته است
-بسیاری از مسائل مربوط به رد صلاحیت کاندیداها در زمان انتخابات ناشی از همین دودستگی‌هاست
-موساد رقیب اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران است
-کلیت اقدامات امنیتی علیه ایران از طریق موساد صورت می گیرد و فکر جدی‌ای هم برای آن نشده است
-دوگانگی در حوزه اطلاعاتی به صورت روشن ضد منافع جمهوری اسلامی ایران است
-بخش عمده‌ای از توان اطلاعاتی و امنیتی کشور به جای اینکه صرف مقابله با تهدیدات خارجی شود صرف چالش «پرونده‌سازی» داخلی می‌شود
-جریان‌های سیاسی مختلف برای حذف یکدیگر از یکسری گزارش‌ها و پرونده‌سازی‌های امنیتی استفاده می‌کنند
-بخش اعظم نیرو و انرژی در حالی صرف امور داخلی می‌شود که دشمنان خارجی ما فعال و جان دانشمندان ما در خطر است
-هشدار آقای یونسی درباره در خطر بودن جان مسئولان مساله‌ای جدی است، اما نباید بهانه‌ای برای تشریفات امنیتی شود
-برخی از مسئولان کشور که اسکورت‌های لوکس برای خود مهیا کرده‌اند این را نوعی از رجزخوانی تلقی می‌کنند، اما از اساس کسی کاری به کارشان ندارد
-ساختارهای حفاظتی اطراف ساختمان مجلس بعد از حمله تروریستی داعش با هزینه‌های زیاد تغییر کرد در حالی که ساختار و ساختمان مجلس گپ و خلأ نداشت که نیاز به بازسازی با هزینه‌های کلان داشته باشد
-دوربین‌های مجلس از نوع «دوربین‌های فعال» بودند نه «ضبط‌‌کننده»؛ یعنی این دوربین‌ها نگهبان داشتند و نگهبان‌ها باید با دقت دوربین‌ها را رصد می‌کردند
-حادثه تروریستی مجلس ناشی از کوتاهی‌های حفاظتی بود نه خلأهای امنیتی
-هزینه‌های صورت‌گرفته برای دیوارکشی دور مجلس بعد از این حادثه به شدت انتقادبرانگیز بودند و من در همان زمان هم اعتراض کردم
-بعد از این حادثه هزینه‌های گزافی صرف ایمن‌سازی مجلس شد که نتیجه آن از دست رفتن دسترسی اقشار مظلوم کشور به نمایندگان خودشان بود/اعتماد آنلاین

امتیاز شما

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.