کد خبر : 506
تاریخ انتشار : پنجشنبه 21 اسفند 1399 - 8:55
-

حسین کمالی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

اصلاح طلبان از خارج وارد نشده‌اند/ کسانی که با اصلاحات مخالف هستند فسیل شده‌اند

اصلاح طلبان از خارج وارد نشده‌اند/ کسانی که با اصلاحات مخالف هستند فسیل شده‌اند
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به اینکه اصلاح طلبان ارتباطی با توده جامعه دارند، عنوان کرد: اصلاح طلبان از درون جامعه هستند از خارج کشور وارد نشده اند، مگر می‌شود از خواسته‌های مردم با خبر نباشند.

به گزارش آبان‌نیوز و به نقل از برنا، حسین کمالی، فعال سیاسی اصلاح طلب، در خصوص نگاه اصلاح طلبان به انتخابات اظهار کرد: باید تعریف واحدی از انتخابات داشته باشیم که انتخابات واقعی به چه معناست؟ یعنی اینکه کسانی بتوانند خود را کاندیدا کنند و در معرض آرای عمومی قرار دهند و مردم بتوانند به کسانی که خود می خواهند رای بدهند و گزینشی در این کار صورت نگیرد و شورای نگهبان دخالت نکند. در حقیقت دخالت شورای نگهبان برگردد به اختیارات و وظایفی که در قانون اساسی برای شورای نگهبان منظور شده است نه آن چیزی که در مجلس تصویب شده و شورای نگهبان هم علیرغم اینکه مغایر قانون اساسی بوده به دلیل اینکه حدود اختیارات خود شورا را افزایش داده، آن را تایید کرده است.

 

او افزود: اگر یک انتخابات رقابتی و آزاد صورت بگیرد احتمال اینکه میزان مشارکت افزایش پیدا کند هست اما اگر انتخابات آزاد و رقابتی نباشد و همه افراد نتوانند از مرحله های مختلف فکری شرکت کنند و کسانی که مورد تایید شورای نگهبان هستند فقط بتوانند در عرصه حضور پیدا کنند، از یک طرف عدم حق انتخاب مردم مطرح شده و دوم نارضایتی مردم از مدیریت جامعه و ضعف در اداره مسائل اقتصادی و ضعفی که در بخش های مختلف قابل مشاهده است، باعث نارضایتی عمومی و به تبع آن کاهش مشارکت می شود.

 

حداقل کاری که برگزارکنندگان انتخابات می‌توانند انجام دهند این است که انتخابات را رقابتی و آزاد برقرار کنند

 

کمالی خاطرنشان کرد: بنابراین یک نارضایی از مدیریت عمومی و یک نارضایی از عدم حق انتخاب به هم اضافه شده و میزان مشارکت در انتخابات را به حداقل ممکن می‌رساند، در این صورت اصلاح طلبان چیزی را که می توانند بیان کنند این است که اگر بحث مدیریت عمومی در کشور به زودی قابل حل و فصل نباشد، حداقل کاری که برگزارکنندگان انتخابات کشور می توانند انجام دهند این است که انتخابات را رقابتی و آزاد برقرارکنند.

 

او در پاسخ به اینکه اصلاح طلبان ارتباطی با توده جامعه دارند، عنوان کرد: اصلاح طلبان از درون جامعه هستند از خارج کشور وارد نشده اند، مگر می شود از خواسته های مردم با خبر نباشند. اصلاحات در کل جوامع بشری مورد استقبال قرار گرفته است، کسانی که با اصلاحات مخالف هستند فسیل شده اند یعنی آدم هایی هستند که درون خود مانده و منجمد شده اند. انسانی که پویاست و به رشد و آینده نگاه دارد نمی تواند اصلاح طلب نباشد. امام معصوم می فرماید «کسی که فردایش مثل امروز باشد زیان کار است.»

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: نگاه اصلاح طلبی نگاهی نیست که ما اختراع کرده باشیم یا مخصوص ما باشد بلکه کل جوامع بشری به سمت اصلاح و زمان رو به پیشرفت است و اصلاح طلبی به تبع آن رو به پیشرفت خواهد بود. در یک مقاطعی کسانی سعی می کنند سنگ اندازی کنند ولی نوع بشر همیشه در حال پیشرفت و اصلاح است.

 

گزینشی که توسط شورای نگهبان برای کاندیدا صورت می‌گیرد، نباید اعمال شود

 

او افزود: اگر کسانی که اصلاح طلب هستند توسط دادگاه صالح از حقوق سیاسی و اجتماعی محروم شده باشند مشکلی نیست. اگر فردی صلاحیت ندارد و کاندیدا شود در صورتی است که قوه قضاییه در یک دادگاه صالح رسیدگی و رد صلاحیت کرده باشد مشکلی نیست ولی گزینشی که توسط شورای نگهبان  برای کاندیدا صورت می گیرد، نباید اعمال شود؛ طبیعتا وقتی یک طیف فکری کاندیدا نداشته باشند به نظر شما می بایست چه کاری کنند؟

 

کمالی تصریح کرد: برای هیچ کسی شکست وجود ندارد کسانی که می خواهند مسئولیت جامعه را برعهده بگیرند خود را در معرض آراء عمومی قرار می دهند مردم گروهی را بهتر تشخیص می دهند کار را به آنها می سپارند و یک گروهی را خوب تشخیص نمی دهند رای به آنها نمی دهند. نه برای این گروه اتفاق خاصی افتاده و نه برای آن گروه شکستی شکل گرفته است منتهی در رقابت و مسابقه درست نیست دست و پاهای یکی را ببندیم و بگوییم با آن یکی که آزاد است، مسابقه بدهد.

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.