کد خبر : 7240
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 آبان 1400 - 20:05
-

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان:

بازگشایی مدارس از آذرماه اشتباه است

بازگشایی مدارس از آذرماه اشتباه است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: بازگشایی مدارس از ابتدای آذرماه اشتباه است، هر آن ممکن است دوباره این بیماری اوج بگیرد و وارد موج ششم کرونا شویم.

آبان نیوز : دکتر محمد خزایی سه‌شنبه ۱۱ آبان‌ماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با همکاری خوبی که رسانه‌های استان همدان در شیوع کرونا داشتند تا حدودی در مدیریت این بیماری نقش ایفا کردند.

وی با اشاره به تعداد مراکز جامع شهری و روستایی در استان همدان یادآور شد: در حوزه معاونت بهداشت ۵۰۴ خانه بهداشت و ۱۱ خانه بهداشت روستایی فعال هستند، ۸۰ مرکز جامع شهری و ۸۹ مرکز جامع روستایی و ۷۰۰ مرکز خدمات رسان سطح یک در استان فعالیت می‌کنند که از نظر کشوری همدان در این زمینه جزء استان‌های نخست است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به شاخص نیروی انسانی معاونت بهداشتی در همدان یادآور شد: به ازای هر سه هزار و ۶۰۰ نفر جمعیت در همدان یک پزشک وحود دارد، شاخص کشوری به ازای هر چهار هزار نفر یک پزشک است، در جمعیت روستایی به ازای هر پنج هزار و ۶۰۰ نفر یک ماما در استان و در مجموع پوشش ۱۰۰ درصدی خانه‌های بهداشت در جمعیت شهری و روستایی وجود دارد.

وی اشاره کرد: پروژه‌های عمرانی انجام شده از سال ۹۶ تاکنون تعداد ۲۹۸ پروژه شامل خانه‌های بهداشت مراکز جامع شهری و روستایی و … است که ۲۸۰ مورد تاکنون به بهره برداری رسیده و ۱۱ پروژه تا پایان سال جاری به بهره برداری می‌رسد، در این رابطه در حوزه انجام پروژه‌های عمرانی دانشگاه علوم پزشکی همدان جزء سه دانشگاه برتر کشور بوده است.

خزایی با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع کرونا میزان بیماری‌های غیر ویروسی از جمله دیابت ۷ درصد افزایش داشته است، تاکید کرد: لازم است تمهیداتی برای جلوگیری از افزایش بیماری‌های غیر ویروسی در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: در سال گذشته در بخش سلامت روان ۴۰ درصد از افرادی که دارای پرونده الکترونیکی بوده و در سامانه سیب عضو بودند از خدمات مشاوره‌ای بهره‌مند شدند که این آمار در سال جاری تا انتهای سال به بیش از ۷۰ درصد نیز می‌رسد در این زمینه لازم است از نماینده ولی فقیه و طلاب که در انجام مشاوره‌ها و آموزش‌های دینی نقش داشتند تشکر کنیم.

 

وی با اشاره به توزیع مکمل‌های دارویی ابراز کرد: سال گذشته مبلغ دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مکمل دارویی برای کودکان دچار سوء تغذیه در حاشیه شهر همدان توزیع شد، همچنین چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای کودکان زیر ۵ سال در مناطق روستایی داروهای مکمل توزیع شده است.

خزایی با بیان اینکه به صورت هفتگی از هفت محل پرتردد استان از جمله بازارها، پاساژها، مراکز ورزشی، سالن‌های سینما و … بازدید به عمل می‌آید، تاکید کرد: این واحدها در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها پلمب و یا برخورد با آنان صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه میزان مرگ و میر در موج پنجم کرونا کاهش یافته است، بیان کرد: شیب موج پنجم رو به کاهش است اما متاسفانه روند این شیب بسیار کند بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: بازگشایی مدارس از ابتدای آذرماه اشتباه است، هر آن ممکن است دوباره این بیماری اوج بگیرد و وارد موج ششم کرونا شویم برای ایجاد ایمنی در دانش آموزان لازم است دو هفته پس از دریافت فاز دوم واکسن که ایمنی لازم ایجاد شده است مدارس بازگشایی شود، ۲۰ ماه از شیوع کرونا و غیرحضوری برگزار شدن مدارس می‌گذرد یک یا دو ماه صبر کردن برای ایجاد ایمنی با اطمینان بیشتر پیشنهادی به وزارت بهداشت از سوی همدان است.

 

خزائی یادآورشد: در موج پنجم کرونا که در سطح کشور میزان مرگ و میر افزایش پیدا کرد آمار مرگ و میر در استان به نسبت کشوری و موج چهارم کرونا کاهش داشت و این کاهش به دلیل انجام واکسیناسیون موثر برای رده سنی بالای ۶۰ سال و سپس انجام واکسیناسیون ۷۲ درصدی بالای ۵۰ سال بود چراکه گروه‌های حساس و سپس گروه‌های دیگر در ابتدا در بحث واکسیناسیون پوشش داده شدند.

 

خزائی با تاکید بر اینکه واکسن تا حدود زیادی از مرگ و میر جلوگیری کرد، و یادآور شد: هر چند در پیک پنجم بالاترین آمار بستری‌ها در بیمارستان‌ها را داشتیم اما از میزان مرگ و میر به نسبت پیک قبلی کاسته شد. یک میلیون و ۷۸۰ نفر جمعیت استان است که اگر حدود یک میلیون و چهارصد نفر واکسیناسیون انجام دهند در این صورت واکسیناسیون موثر خواهد بود در صورتی که تاکنون یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در استان واکسینه شده‌اند جمعیتی که واکسن دریافت نکرده‌اند جامعه واکسینه شده را هم آسیب پذیر می‌کند.

 

به نوشته ایسنا ،خزائی: هرچند آمار ۶۵ درصدی واکسیناسیون در استان آمار خوبی است اما باید ۳۵ درصد دیگر واکسینه شوند تا اپیدمی کنترل شود یعنی حدود ۳۰۰ هزار نفر در همدان واکسن دریافت نکرده‌اند لازم است این افراد نیز برای دریافت واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند تا واکسیناسیون موثر واقع شود.

خزایی با اشاره به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور یادآور شد: در آبان‌ماه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح کشور از جمله ماسک زدن به ۴۹ درصد رسیده است در همدان این میزان ۵۰ درصد است که وضعیت خوبی در این زمینه نداریم. حدود هزار و ۸۰۰ نفر از کادر درمان دز سوم واکسن کرونا را تاکنون دریافت کرده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با اشاره به اهمیت نقش سلبریتی‌ها و افراد شناخته شده در تشویق افراد برای انجام واکسیناسیون، اظهار کرد: پیش از تولید واکسن این افراد درخواست خریداری واکسن از سایر کشورها را داشتند اما در حال حاضر که میزان واکسن به قدر کفایت است این افراد مردم را به نزدن واکسن تشویق می‌کنند و یا از آنها می‌خواهند که واکسن‌های ایرانی دریافت نکنند در صورتی که در حال حاضر واکسن برکت ۸۵ درصد ایمنی لازم را ایجاد کرده و درصد ابتلا به کرونا پس از دریافت این واکسن در جامعه آماری کمتر است.

 

خزایی با اشاره به واکسیناسیون رده سنی ۱۲ تا ۱۸ سال تصریح کرد: تاکنون ۷۶.۰۴ درصد این جمعیت یک نوبت واکسن را دریافت کردند و ۲۰ درصد هم نوبت دوم را دریافت کرده‌اند با انجام واکسیناسیون انجام شده نمی‌شود مدارس را بازگشایی کرد چراکه باید حداقل دو هفته از دریافت نوبت دوم واکسن بگذرد تا ایمنی لازم ایجاد شود یعنی حدود اواخر آذرماه بازگشایی مدارس باید تصمیم‌گیری شود.

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه پروتکل‌های ارائه شده برای مدارس بسیار مناسب و خوب است، یادآور شد: اما مدارس ما دارای تهویه مناسب نیستند و با توجه به اینکه هوا رو به سردی می‌رود نمی‌توان پنجره‌های کلاس‌ها را باز گذاشت. مقرر شده تا ۸ هزار کلاس درس در استان مجهز به فن‌های فعال شوند و این تجهیز در آذرماه در استان انجام می‌شود در حال حاضر با این وضعیت مدارس آماده بازگشایی نیستند.

 

وی با تاکید بر اینکه واکسیناسیون دانش‌آموزان از این جهت و دارای اهمیت است که آنها ناقلان خوبی هستند، توضیح داد: دانش آموزان و افراد زیر ۱۸ سال با توجه به اینکه علائمی کمتری دارند می‌توانند ناقل باشند هرچند ابتلاء در کودکان نیز وجود دارد و به طبع آن مرگ کودکان را هم در ایام شیوع کرونا شاهد بودیم که البته با درصد کمتری نسبت به بزرگسالان اما در کل در کنار عوارضی که هر واکسنی در بدن انسان دارد تزریق واکسن به افراد زیر ۱۸ سال بهتر از انجام ندادن آن است./ایسنا

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.