کد خبر : 7295
تاریخ انتشار : جمعه 14 آبان 1400 - 18:40
-

خاتمی:

مذاکره فرسایشی را نمی‌پذیریم/جلوی گرانی‌های افسار گسیخته گرفته شود

مذاکره فرسایشی را نمی‌پذیریم/جلوی گرانی‌های افسار گسیخته گرفته شود

آبان نیوز : آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران بیان کرد:‌ راوی می‌گوید امیر المومنین (ع) به روی منبر نمی‌رفت مگر آن که قبل از آن می‌فرمود “ای مردم حریم خدا را حفظ کنید که بیهوده آفریده نشده اید”. باید هدفمند زندگی کرد و هر گامی که بر می‌داریم

آبان نیوز : آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران بیان کرد:‌ راوی می‌گوید امیر المومنین (ع) به روی منبر نمی‌رفت مگر آن که قبل از آن می‌فرمود “ای مردم حریم خدا را حفظ کنید که بیهوده آفریده نشده اید”. باید هدفمند زندگی کرد و هر گامی که بر می‌داریم به هدف خلقت که قرب به خداوند است نزدیک شویم. در آیات قرآن آمده است که جامعه اسلامی باید در بِرّ همکاری داشته باشد. یکی از مصادیق بِرّ، نیکوکاری و گسترس فرهنگ دینی است. از دیگر مصادیق بِرّ کمک به حل معیشت یکدیگر در سطح جامعه است که امروز همه به خوبی آن را درک می‌کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: از مصادیق دیگر بِرّ، تقویت نظام اسلامی است، امام صادق (ع) فرمودند کسی که به تقویت نظام اسلامی و والی عدل کمک کند در حقیقت در اطاعت از خداوند و تقویت دین خدا گام برداشته است. کمک به مسئولان در ایجاد امنیت از دیگر مصادیق بِرّ است. امنیت از نان شب هم واجب‌تر است. در آیه ۱۱ سوره نحل آمده است که اولین زیر ساخت جامعه اسلامی امنیت است. کاری که ملت بزرگ ایران در اوایل دهه  ۶۰ برای مبارزه با داعش وطنی که همان منافقین بودند انجام دادند از مصادیق همکاری برای ایجاد امنیت است.

خطیب جمعه تهران بیان کرد: در عین حال قرآن بر عدم تعاون در کاری‌هایی که ممنوع است نیز تاکید داشته است، یکی از آنها تضعیف نظام اسلامی و دینی است که با رنج فراوان به دست آمده است. دشمنان درصدد هستند که نظام اسلامی را تضعیف کنند. دومین مصداق اثم یا همان گناه که نباید در آن همکاری داشت پخش شایعات است که امروز در برخی از صفحات فضای مجازی به دروغ‌ها دامن می‌زند و هیچ کس جلوی آن را نمی‌گیرد. این است که رهبری فرمودند فضای مجازی ول و رها شده است. کسی که به شایعات دامن زده و یا حتی آنها را پخش کند او نیز در حکم دروغ‌گو به شمار می‌رود. سومین مصداق اثم یا همان گناه چراغ سبز نشان دادن به دشمن است. همکاری رسانه ای با دشمن نیز از مصادیق گناه است. دشمنان اسلام را محرم راز خود قرار ندهید و اسرار کشور را به این افراد نگویید.

خاتمی تصریح کرد: در حدیثی آمده است که رسول اکرم هر وقت بر روی منبر می‌نشست آیه‌ی ۷۰ سوره احزاب را قرائت می‌کرد که در آن تاکید شده “ای مومنین حریم خدا را نگه دارید و با حساب حرف بزنید حرف محکم و مستند بزنید”. حرفهای رکیک و  وقیح و دروغ نگویید. روز گذشته ۱۳ آبان بود که به حق روز ملی مبارزه با استکبار نام گرفته است. پرونده آمریکا در ایران و جهان اسلام بسیار سیاه و ننگین است در سال ۱۳۴۳ امام علیه کاپیتولاسیون که سلطه غربی‌ها بر ملت ایران را به همراه داشت موضع گرفت و با دستور مستقیم آمریکا امام را تبعید کردند. در ۱۳ آبان سال ۵۷ دانش آموزان و دانشجویان در همین مکان جمع شدند و به دستور آمریکا آنها را به گلوله بستند که ۵۷ شهید و بیش از ۱۰۰ مجروح به دنبال داشت. از دیگر ظلم های آمریکا رژیمی بود که بر ملت ایران مسلط کرده بود. سفارت آمریکا در تهران کانون توطئه علیه نظام اسلامی بود که دانشجویان مسلمان آن را تسخیر کردند که این امر مورد تایید امام قرار گرفت، تحمیل رژیم دین ستیز، اخلاق ستیز و آزادی ستیز شاهنشانی از دیگر ظلم های آمریکا علیه ملت ایران بود که ایران را به یک زندان بزرگ تبدیل کرده بود.

وی در ادامه تاکید کرد: در طول این سالها از مرداد سال ۱۳۳۲ تا به امروز حدود ۶۸ سال است که شاهد توطئه های مداوم علیه ایران هستیم، از دیگر جنایات آمریکا توطئه مدام علیه ایران در مجامع بین المللی و تحمیل جنگ ۸ ساله به ایران بود. اگر کسی نداند  که پشت صدام آمریکا بود کودن سیاسی است، تقویت رژیم صهیونیستی و تقویت گروههای تکفیری از جمله داعش که ساخته و پرداخته آمریکایی‌ها می‌باشد از دیگر ظلم های این رژیم استکباری علیه ملت ایران است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: تحریم اقتصادی ملت ایران و به شهادت رساندن سردار رشید، حاج قاسم سلیمانی از دیگر جنایات این رژیم است. در دزدی نفتی که اخیرا نیز انجام دادند دیدیم که سپاه پاسداران با قدرت در برابر آنها ایستاد، این چهره آمریکا است و آنها که می‌گویند چرا ملت ایران مرگ بر آمریکا می‌گویند دلایلش مواردی است که مطرح کردند، پرونده آمریکا سیاه است و نفرت از آمریکا مصداق بارز تبری که از واجبات دین می‌باشد، به شمار می‌رود. شعار مرگ بر آمریکا شعار مرگ مقدس ملت ایران است.

وی در ادامه با اشاره به موضع جمهوری اسلامی ایران در بحث برجام بیان کرد:‌ این روزها آمریکایی‌ها مدام بی تابی می‌کنند تا با ایران مذاکره داشته باشند، اما ما تصمیم خود را گرفته ایم و تصمیم ما آشکار است. مذاکره ای را خواهیم کرد که خروجی آن لغو همه تحریم‌های هسته‌ای و حقوق بشری باشد. ما از برجام بیرون نرفته ایم این آمریکایی‌ها بودند که رفتند، اگر می‌خواهند که بازگردند باید بدانند که ما مذاکره فرسایشی را نمی‌پذیریم. از سوی دیگر برخی از کشورهایی که شریک جرم آمریکا هستند و بعد از پیمان شکنی نیز نازک‌تر از گل به آنها نگفتند، امروز با زبان تهدید با ایران حرف می‌زنند. شما چه کاره هستید؟ زبان تهدید دیگر نخ نما شده است. مثل آدم حرف بزنید تا جواب منطقی بگیرید. کسی که پیمان شکسته است باید جبران کند.

خاتمی در ادامه با اشاره به موضع کشور در خصوص همسایگان بیان کرد: ما به حسن همجواری و همسایه خوب بودن باور داریم و در مکتب ما یک ارزش است تا به امروز نیز به این عمل کردیم. اما این که ما مدام خوبی کنیم و از همسایه ها ناجوانمردی ببینیم قابل تحمل نیست نصیحت می‌کنم که کشورهای همسایه ببینند که چه همسایه‌ی قدرتمندی دارند و به فضل خدا نیروهای مسلح آن اولین قدرت نظامی در منطقه هستند. اگر به ما پشت کنند دودش به چشم خودشان می‌رود. آنهایی که روابطشان را با رژیم غاصب صهیونیستی عادی کردند بدانند که با طناب پوسیده این رژیم غاصب به چاه رفته و نابود می‌شوند.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به حوادث روی داده در افغانستان بیان کرد: حوادثی که در افغانستان می‌گذرد بند بند وجود  ما را می‌لرزاند. دو هفته پیاپی انفجار در نماز جمعه شیعیان و انفجار هفته گذشته در بیمارستان، تاسف بار است اما شک نکنید که خط خط آن را آمریکا به  داعش دیکته است. می‌خواهد به حاکمان افغانستان بگوید که امنیت شما را ما تامین می‌کنیم، اما بنده به آنها می‌گویم مگر زمانی که نیروهای آمریکایی در افغانستان بودند عروسی‌ها را بمب باران نکردند و امنیت افغانستانان را هدف نگرفتند. آمریکا نمی‌خواهد یک دولت فراگیر در افغانستان شکل بگیرد. اگر حاکمان افغانستان دیر بجندند باخته اند.

خاتمی در ادامه با تاکید بر ضرورت حفظ حریم مراجع بیان کرد: مرجعیت سرمایه ای است که بسیار نفیس است. مرجعیت، عراق را از جنگ انگلیسی نجات داد. ایران اسلامی را آیت الله العظمی امام خمینی از دست طاغوت نجات داد. مرجعیت سرمایه گهر باری است که باید حریم آن حفظ شود. به ویژه آیت الله العظمی صافی گلپایگانی که همگام با انقلاب در تمام عرصه‌ها حضور داشتند و خانواده  ایشان نیز در مسیر مبارزه با طاغوت بوده است. حفظ حریم همه مراجع و این بزرگمرد واجب است.

خاتمی در ادامه با اشاره به اقدام سپاه پاسداران در ناکام گذاشتن دزدی دریایی آمریکایی‌ها بیان کرد: قهرمانان نیروی دریایی سپاه پاسداران بار دیگر از ملت ایران حمایت کرده و آمریکایی ها را تحقیر کردند. این حرکت نشان داد که آمریکا و ارتش آن در خانه عنکبوتی به سر می‌برد. ساقط کردن پهپاد آمریکایی، دستگیری متجاوزان آمریکایی در دریا و حمله به عین الاسد تعابیری است که به حق می‌توانم بگویم صدای شکسته شدن استخوان آمریکا و رژیم صهیونیستی را به گوش می‌رساند و به امید الهی در آینده نزدیک شاهد سقوط آنها خواهیم بود.

خطیب جمعه تهران در پایان ضمن تشکر از مسئولان برای حضور میدانی در بین مردم بیان کرد: بنده از رئیس جمهور که هر هفته به یک استان دور یا نزدیک سفر داشته و در حادثه بنزین نیز وسط میدان بودند و همچنین از رئیس قوه قضاییه که از نزدیک در  جریان امورات مربوط به این قوه هستند سپاسگزارم. از مجلس شورای اسلامی که قانون حمایت از جوانی جمعیت را به تصویب رساندند، از زبان مردم قدردانی می کنم اما تقاضا دارم که هر چه سریعتر جلوی گرانی‌های افسار گسیخته و لحظه به لحظه را بگیرند. می‌دانم که مسئولان نیز دغدغه داشته و مشکلات چند ساله یک شبه حل نمی‌شود. اما تقاضا دارم که حرکت انقلابی سرعت گرفته و مردم بیش از این در رنج نمانند./ایسنا

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.