کد خبر : 15953
تاریخ انتشار : پنجشنبه 15 تیر 1402 - 22:00
-

«تهران» آماده میزبانی از جشن ۱۰ کیلومتری غدیر

«تهران» آماده میزبانی از جشن ۱۰ کیلومتری غدیر
تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها در تهران برای برپایی باشکوه مهمانی ۱۰ کیلومتری عید بزرگ غدیر آماده‌اند و ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت هم برای جابه‌جایی شهروندان به منظور حضور در مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر که به مناسبت عید سعید غدیر در روز جمعه ۱۶ تیر در تهران برگزار می‌شود، اعلام آمادگی کرده است.

آبان نیوز: برای دومین سال قرار است که در روز عید غدیر فردا (جمعه ۱۶ تیرماه) مهمانی ۱۰ کیلومتری از میدان امام حسین(ع) تا میدان آزادی برگزار شود، مهمانی که بنا بر اعلام مسئولان برگزار کننده با حضور میلیونی شهروندان همراه خواهد بود و در این میان ناوگان حمل و نقل عمومی نیز برای تسهیل در تردد به کمک شهروندان آمده است که بر این اساس مترو، اتوبوسرانی و تاکسی تمهیدات خاص خود را اعلام کردند:

 جلال بهرامی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه ناوگان حمل و نقل عمومی در هر سه بخش اتوبوسرانی، تاکسیرانی و مترو با به‌ کارگیری حداکثر ظرفیت خود، آماده جابه‌جایی شهروندان در مسیر مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر – حد فاصل میدان آزادی تا میدان امام حسین (ع) – است، گفت:  برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌های لازم در مجموعه مدیریت شهری برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر جشن امامت و ولایت انجام شده و ناوگان حمل و نقل عمومی با افتخار در برگزاری این رویداد بزرگ مشارکت دارد و به این منظور از ساعت ۱۶ تا زمان پایان مراسم، نسبت به جابه‌جایی مهمانان در این ضیافت اقدام می‌کند.

وی از خدمات‌رسانی رایگان ناوگان ریلی به شرکت کنندگان در جشن عید غدیر و کاهش سرفاصله حرکت قطارها در خطوط یک، دو، سه، چهار و هفت مترو با توجه به افزایش تقاضای سفر خبر داد و افزود: در ایستگاه‌های متروی میدان امام حسین (ع)، میدان فردوسی، میدان انقلاب اسلامی، چهارراه ولی‌عصر (عج) و نیز شادمان که در مسیر جشن  قرار دارند، به صورت ویژه آماده ارائه خدمت به شهروندان خواهیم بود.

بهرامی در مورد اقدامات شرکت واحد، ضمن اعلام رایگان بودن خدمات ناوگان اتوبوسرانی برای جشن بزرگ غدیر و نیز امکان استفاده شهروندان از پایانه‌های اتوبوس در مسیر مراسم برای پارک خودروهای شخصی بدون پرداخت وجه، گفت: همچنین، نسبت به تقویت ناوگان فعال در خطوط منتهی به خیابان‌های آزادی، انقلاب اسلامی و دماوند و خدمات‌رسانی ویژه از طریق مبادی ۱۶ گانه مستقر در میادین و نقاط پُرتردد و پُرتراکم شهر، اقدام می‌شود و ۳۵۰ دستگاه تاکسی وَن در محورهای تعیین شده در روز جشن به صورت رایگان فعالیت می‌کنند.

فعالیت رایگان مترو تا ساعت یک بامداد

متروی تهران هم همزمان با برگزاری جشن عید غدیر خم ساعت بهره‌برداری در خطوط درون شهری اش را تا ساعت یک بامداد افزایش داده، بگونه ای که آخرین اعزام در خط پنج به سمت گلشهر ساعت ۲۳ خواهد بود.

سرویس دهی در تمامی خطوط مترو از آغاز تا پایان مراسم رایگان است و با توجه به افزایش تقاضای سفر، برنامه ریزی برای کاهش سرفاصله حرکت قطارها در خط سه  از ۱۰ به  ۷ دقیقه و در خط هفت از ۱۴ به ۱۲ دقیقه انجام می شود و همچنین سرفاصله حرکت قطارها در خطوط یک و ۴ به ۵ دقیقه و در خط ۲ به ۶ دقیقه کاهش خواهد یافت.

طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در تمامی ایستگاه‌هایی که در مسیر این جشن قرار دارند به‌ ویژه ایستگاه‌های نزدیک به جایگاه ها از جمله میدان امام حسین (ع)، میدان فردوسی، میدان انقلاب اسلامی، شادمان و میدان آزادی آماده ارائه سرویس ویژه به شرکت‌کنندگان و مسافران هستتد و به منظور رفاه حال شهروندان و مسافران برای بازگشت از مراسم سرویس دهی مترو تا ساعت یک بامداد افزایش یافته و پیش بینی لازم برای اعزام قطارهای فوق العاده در صورت استقبال مسافری نیز انجام شده است.

اما دقت داشته باشید که در مسیرهای حومه‌ای شامل خط پنج، هشتگرد، فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی (ره) برنامه حرکت ها تغییری نداشته و طبق روال سابق اجرا می‌شود.

سرویس دهی رایگان ۳۵۰ ون به تهرانی‌ها

سازمان تاکسیرانی نیز اعلام کرد که در راستای حضور گسترده مردم در جشن بزرگ ۱۰ کیلومتری عید سعید غدیر خم که از میدان امام حسین(ع) تا میدان آزادی برگزار می شود،۳۵۰ دستگاه تاکسی ون آماده سرویس رسانی رایگان به شهروندان در ۱۳ مسیر از ساعت ۱۴ روز جمعه مورخ ۱۶ تیر در مسیرهای زیر می باشند.

مسیر شماره ۱: از خیابان دماوند تقاطع اتوبان امام علی(ع) تا رو گذر میدان امام حسین (ع).

مسیر شماره ۲: از خیابان شهید مدنی تقاطع خیابان شهید بخشی فرد تا میدان امام حسین (ع) ابتدای خیابان شهید مدنی.

مسیر شماره ۳: از خیابان شریعتی تقاطع خیابان طالقانی تا زیر پل روشندلان.

مسیر شماره ۴: از خیابان شهید سپهبد قرنی‌ تقاطع خیابان طالقانی تا میدان فردوسی.

مسیر شماره ۵: از خیابان فردوسی تقاطع چهار راه استانبول تا ضلع جنوب میدان فردوسی.

مسیر شماره ۶: میدان‌ ولیعصر(عج) تا چهار راه ولیعصر (عج).

مسیر شماره ۷: از خیابان ولیعصر(عج) تقاطع خیابان جمهوری تا ضلع جنوب چهارراه ولیعصر.

مسیر شماره ۸: از خیابان حافظ تقاطع خیابان کریمخان تا زیر پل کالج.

مسیر شماره ۹: از خیابان کارگر شمالی تقاطع خیابان بلوار کشاورز تا ضلع شمال میدان انقلاب اسلامی.

مسیر شماره ۱۰: از خیابان کارگر جنوبی تقاطع خیابان جمهوری تا ضلع جنوب میدان انقلاب اسلامی.

مسیر شماره ۱۱: از ضلع جنوب میدان توحید تا تقاطع خیابان آزادی.

مسیر شماره ۱۲: میدان تیموری‌ تا تقاطع خیابان آزادی از مسیر( میدان تیموری- بلوار شهید صالحی- بلوار شهید اکبری- تقاطع خیابان آزادی).

مسیر شماره ۱۳: از میدان آزادی تا تقاطع خیابان آزادی به بلوار استاد معین( میدان آزادی- خیابان آزادی- تقاطع خیابان آزادی به بلوار استاد معین).

استقرار اتوبوس‌ها در ۱۴ محور/ خدمت دهی BRT انقلاب تا ظهر جمعه

شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز تمهیداتی را برای جابجایی شهروندان در نظر گرفته و اعلام کرد: خدمات رسانی در ۱۴ خط گردشی مخصوص مراسم و خطوط ۷، ۲، ۴ و ۱۰ بی آرتی از ساعت ۱۷ عصر جمعه تا پایان مراسم رایگان خواهد بود.

براین اساس روز جمعه ۱۶ تیر ماه  ارائه خدمات حمل و نقلی تقویت می شود، بگونه ای که از ۱۴ مبدأ تهرانسر به سمت بزرگراه نواب و میدان جمهوری اسلامی، یافت آباد به سمت بلوار استاد معین، انتهای ۱۷ شهریور به سمت میدان شهدا، میدان بهارستان به سمت میدان شهدا، میدان رسالت و میدان نبوت به سمت میدان فردوسی، شهرک شهید محلاتی به سمت میدان ولیعصر، میدان ابوذر-جلیلی به سمت خیابان کارگر و میدان پاستور، میدان راه آهن به سمت بزرگراه یادگار امام قبل از تقاطع آزادی، شهرک والفجر به سمت خیابان کارگر تقاطع بلوار کشاورز، پونک به سمت بزرگراه چمران و میدان توحید، میدان صنعت به سمت بزرگراه یادگار امام قبل ازتقاطع خیابان آزادی، شهرک شهید باقری به سمت خیابان اکبری قبل از خیابان آزادی، میدان شهر ری به سمت خیابان فردوسی تقاطع خیابان جمهوری اسلامیدو بازار دوم نازی آباد به سمت  خیابان ولی عصر تقاطع نوفل لوشاتو اقدام به خدمات رسانی به مردم خواهند کرد.

همچنین  بعد از پایان مراسم هم از ۱۷ نقطه تعیین شده در طول مسیر جشن اقدام به خدمات رسانی به مردم خواهیم کرد که این نقاط عبارتند از: خیابان دماوند نبش منتظری به مقصد ۱۷ شهریور، جنوب به شمال خیابان کارگر بعد از میدان انقلاب به سمت شهرک والفجر، بزرگراه نواب جنوب به شمال قبل از میدان جمهوری اسلامی به سمت تهرانسر، بلوار استاد معین شمال به جنوب به سمت یافت آباد، خیابان معراج غرب به شرق به سمت پایانه خاوران و پایانه شمشیری، پایانه آزادی به سمت میدان فتح میدان شمشیری و میدان قیام،  خیابان پیروزی شرق به غرب و خیابان افروز به سمت پایانه خاوران و میدان بهارستان، خیابان سپهبد قرنی از میدان فردوسی به سمت شمال به سمت میدان رسالت و میدان نبوت، خیابان ولی عصر جنوب به شمال بالاتر از تقاطع چهارراه ولی عصر به سمت میدان هفت تیر و شهرک شهید محلاتی، خیابان ولیعصر شمال به جنوب پایین‌تر از تقاطع چهارراه ولی عصر به سمت نازی‌آباد و میدان راه آهن، خیابان کارگر شمال به جنوب پایین‌تر از میدان انقلاب به سمت میدان ابوذر و میدان جلیلی، بزرگراه چمران شمال به جنوب قبل از میدان توحید به سمت میدان پونک، خیابان معراج غرب به شرق به سمت پایانه خاوران و پایانه شمشیری، بزرگراه یادگار امام جنوب به شمال بعد از تقاطع خیابان آزادی به سمت میدان صنعت، خیابان اکبری جنوب به شمال بعد از تقاطع آزادی به سمت شهرک شهید باقری، خیابان فردوسی شمال به جنوب پایین‌تر از میدان فردوسی به سمت شهرری و پایانه آزادی به سمت میدان صادقیه، میدان پونک، پایانه آزادگان و میدان دانشگاه.

با توجه به برگزاری جشن بزرگ مردمی عیدغدیر، سرویس رسانی به شهروندان در طول مسیر خط یک اتوبوس های تندرو( چهارراه تهرانپارس تا میدان آزادی) از ساعت ۲۲ روز پنجشنبه از خارج از لاین ویژه انجام و تا ۱۲ روز جمعه ادامه خواهد یافت.

برپایی ۳۰۰ موکب در مسیر مهمانی

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در مراسم عید غدیر اقدام به برپایی ۳۰۰ موکب فرهنگی و هنری در مسیر «مهمانی ۱۰ کیلومتری غدیر» حد فاصل میدان آزادی تا میدان امام حسین(ع) کرده که در این موکب‌ها با حضور هیئات و گروه‌های مردمی آماده پذیرایی از شرکت‌کنندگان هستند که شامل غرفه‌های متنوع پذیرایی، شربتخانه و غرفه‌های فرهنگی و هنری است.

اهتزار ۱۰۰۰ پرچم و نور افشانی در ۸۷ نقطه تهران 

در حوزه خدمات شهری نیز اقداماتی جهت برگزاری مهمانی ۱۰کیلومتری عید غدیر در تهران، اندیشیده شده، بگونه‌ای که به همین مناسبت اکران فرهنگی پویش «مهمونی ۱۰ کیلومتری»، اهتزاز هزاران پرچم و ابر پرچم در سطح فضاهای شهری، نصب و جانمایی المان‌های نوری و جشن نور در طول مسیر، نور آرایی و آذین بندی محور امام حسین (ع) تا میدان آزادی، نورافشانی در ۸۷ نقطه از فضاهای شهری و … از جمله اقدامات معاونت خدمات شهری شهرداری تهران است.

جهت پاکسازی طول مسیر راهپیمایی نیروها و ماشین آلات سازمان مدیریت پسماند نیز در محورهای تعیین شده مستقر خواهند شد تا به نظافت و پاکسازی مسیر راهپیمایی قبل، حین و بعد از مراسم بپردازند و همچنین در طول مسیر راهپیمایی(از میدان امام حسین(ع) تا میدان آزادی) خودروها و نیروهای آتش نشانی نیز برای تأمین ایمنی مسیر راهپیمایی در نقاط تعیین شده مستقر و به ارائه خدمات خواهند پرداخت.

استقرار تیم های پیاده و خودرویی هلال  احمر

جمعیت هلال احمر نیز برای برپایی مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر تمهیدات لازم را اندیشیده است، بگونه‌ای که تیم‌های پیاده و خودروهای نجات بدین منظور اختصاص داده شده و همچنین آمبولانس مورد نیاز نیز در نظر گرفته شده و نیروهای آماده تقاطع‌ها و میادین اصلی مانند چهارراه ولیعصر (عج)، میدان انقلاب، میدان فردوسی و… مستقر می‌شوند و  بیش از ۴۰۰ امدادگر برای این مراسم در نظر گرفته شده است و خدمات امداد و نجات و کمک‌های اولیه به شهروندان ارائه خواهد شد.

اعمال محدودیت های ترافیکی از ساعت ۱۴ تا ۲۴ در مسیر امام حسین(ع) تا آزادی

پلیس راهنمایی و رانندگی تهران نیز اعلام کرده است که پیش بینی می شود نسبت به سال گذشته شاهد حضور جمعیت بیشتری در این محدوده باشیم، لذا پلیس طرح های ترافیکی را در نظر گرفته به شکلی که روز جمعه از ساعت ۱۴ هرگونه تردد در مسیر مهمانی ۱۰ کیلومتری ممنوع خواهد شد و در طول مسیر هم مبادی ورودی و خروجی در خیابان آزادی بسته خواهد شد. از ساعت ۱۴ روز جمعه نیز اعمال محدودیت کامل در رینگ اصلی خیابان آزادی اعمال می شود.

همچنین  شب قبل از اجرای مراسم هم از ساعت ۱۰ شب تردد ناوگان اتوبوسرانی خطوط ویژه متوقف می شود تا مسیر در اختیار عوامل اجرایی قرار گیرد. سه رینگ هم در اطراف محدوده برای پارک خودروها در نظر گرفته شده که شهروندان از طریق رسانه ها می توانند نزدیک ترین محل را برای پارک خودروها انتخاب کنند.

ساعت ۱۸ تا ۲۲ شب مراسم برگزار می شود؛ اما تا حدود ساعت ۲۳ و ۲۴ مردم در مسیر هستند لذا محدودیت‌ها تا زمان حضور شهروندان ادامه خواهد داشت./ایسنا

امتیاز شما
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.